Program "Moja Woda" bije rekordy popularności. W 20 dni złożono wnioski o dofinansowania na 50 mln zł

Program "Moja Woda" (znany potocznie również jako "oczko wodne plus") wystartował 1 lipca. W ciągu 20 dni złożono blisko 10 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 48,4 mln zł. To połowa budżetu programu cieszącego się sporą popularnością.

Program "Moja Woda" był szeroko komentowany właściwie od momentu przedstawienia go przez prezydenta RP Andrzej Dudę, który zapowiadał, że chce oczka wodnego przy każdym domu w Polsce. W efekcie program bywa żartobliwie określany jako "oczko wodne plus". Podstawowym celem programu jest walka z suszą. W jego ramach można otrzymać dotację na budowę małych zbiorników retencyjnych zbierających deszczówkę.

Zobacz wideo Andrzej Duda ogłasza program #MojaWoda. "Chciałbym, aby powstało jak najwięcej małych zbiorników wodnych"

Program "Moja Woda" bije rekordy popularności. Prawie 10 tys. wniosków

Wszystko wskazuje na to, że rządowy program jest strzałem w dziesiątkę. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 lipca. Do 20 lipca zarejestrowano 9833 wnioski na łączną kwotę dofinansowania sięgającą ponad 48,4 mln zł. Największą popularnością program cieszy się w województwie śląskim, małopolskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Do wojewódzkiego funduszu w Katowicach wpłynęło już prawie 1200 wniosków, natomiast w Krakowie - 914.

Na razie jedynie nieliczni otrzymali dofinansowanie z programu "oczko wodne plus". - Większość wniosków wymaga poprawy, dlatego nie przyznaliśmy jeszcze dofinansowania. Najczęstszym błędem jest brak spójności pomiędzy kwotami z wniosku a tymi wskazanymi w załączniku, którym jest zakres rzeczowo-finansowy - tłumaczy, cytowany przez rp.pl Marek Wieczerzak z WFOŚiGW w Lublinie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na uregulowania własnościowe nieruchomości, odpowiedni rozmiar zbiorników wodnych lub problem z zagospodarowaniem zebranej wody na terenie działki - to inne powody odrzucenia wniosków. 

"Moja Woda" czyli "oczko wodne plus". Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych. Maksymalna kwota dopłaty to 5 tys. zł, przy czym nie może to być więcej niż 80 proc. kosztów. Chodzi o koszty poniesione po 1 czerwca 2020 roku. Dotowane będą m.in. zakup oraz montaż przewodów odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych, instalacji nawadniających ziemię czy oczek wodnych. Łączny budżet programu "Moja Woda" to 100 mln zł.

Więcej o: