Eksperci apelują do turystów nad Bałtykiem: Zostawcie foki w spokoju. "Sytuacja podwójnie niebezpieczna"

"Zostaw foki w spokoju. Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich" - apelują eksperci ze Stacji Morskiej na Helu. Jak piszą, w internecie pojawiają się nagrania ludzi podchodzących do fok na plażach nad Bałtykiem. To niebezpieczne i dla zwierząt, i dla ludzi. Naukowcy radzą, jak właściwie zachować się w przypadku spotkania foki.
Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Plaże nad Bałtykiem dzielimy nie tylko z innymi wypoczywającymi, ale także żyjącymi tam zwierzętami. Do wszystkich spotkanych tam dzikich zwierząt nie należy się zbliżać i nie powinno się ich niepokoić - możemy za to podziwiać i fotografować je z daleka. Jednak Stacja Morska na Helu alarmuje, że zdarzają się osoby podchodzące blisko do fok, co jest niebezpieczne zarówno dla zwierząt jak i ludzi. 

W niedzielę na Twitterze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego poinformowano, że "w sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających fok". Eksperci zwracają uwagę, że na niektórych widać, że rodzice nagrywają podchodzące do fok dzieci. 

"Jest to sytuacja podwójnie niebezpieczna" - ostrzegają. Z jednej strony podchodzenie do foki może ją spłoszyć. Z drugiej zaś to dzikie zwierzę, które - gdy jest przestraszone - może zachowywać się agresywnie. Foki wyglądają łagodnie, jednak mają ostre zęby i w obronie mogą pogryźć człowieka, a szczególnie dziecko. 

"Zostaw foki w spokoju. Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich" - apelują badacze. W maju Stacja Morska alarmowała, że zdarza się, iż ludzie celowo płoszą i nękają młode foki, nawet rzucają w nie patykami. Foki są objęte ochroną. Jak informuje Stacja Morska "obecnie stan bałtyckiej populacji tego gatunku szacuje się na około 850 osobników, z czego większość zamieszkuje szwedzką wyspę Olandia".

Jeśli zobaczyliśmy fokę na plaży, można zgłosić jej obecność Błękitnemu Patrolowi WWF, tel. 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu, tel. 601 88 99 40. Wykwalifikowany personel zajmie się zwierzęciem i sprawdzi, czy ew. potrzebuje ono pomocy. Warto jednak pamiętać, że foki leżące na plaży wcale nie muszą być chore czy wymagać pomocy, a po prostu odpoczywają. 

Jak zachować się, kiedy spotkasz fokę? 

Stacja Morska opisuje kilka zasad, które powinniśmy zachować w przypadku spotkania foki na plaży:

  • Nie zbliżaj się do foki - to dzikie zwierzę, które nie chce być niepokojone i w poczuciu zagrożenia może się bronić
  • Nie utrudniaj foce wyjścia na brzeg - zwierzęta potrzebują co jakiś czas wyjść z wody
  • Nie dotykaj ani nie próbuj łapać foki. Jeśli wygląda na to, że zwierzę może być chore lub ranne, powiadom WFF lub Stację Morską 
  • Jeśli widzisz, że inne osoby zbliżają się do foki lub ją płoszą - zwróć uwagę i poproś, by tego nie robili
  • Nie pozwól, by twoje zwierzę zbliżyło się do foki. Trzymaj psa na smyczy, a jeśli szczeka na fokę - zabierz go w inne miejsce.  
Więcej o: