WWF: Trzy miliardy zwierząt ucierpiały w pożarach w Australii. "Niewyobrażalna katastrofa"

Prawie trzy miliardy zwierząt zostało poszkodowanych w wyniku pożarów australijskiego buszu, które miały miejsce od sierpnia 2019 do marca 2020. To prawie trzy razy więcej niż szacowano w styczniu tego roku.

To, ile zwierząt ucierpiało w wyniku pożarów w Australii, oszacowało 10 naukowców z pięciu jednostek badawczych na zlecenie WWF. Pełny raport zostanie opublikowany do końca sierpnia 2020 roku. Wstępne dane są jednak takie, że z powodu pożarów aż trzy miliardy dzikich zwierząt straciło życie lub siedlisko. Eksperci wyliczyli, że wśród poszkodowanych zwierząt jest:

  • 2,46 miliarda gadów,
  • 180 milionów ptaków,
  • 143 miliony ssaków,
  • 51 milionów żab.

Z powodu ograniczeń metodologicznych analiza nie uwzględniła wszystkich kategorii taksonomicznych, np. bezkręgowców, ryb czy żółwi.

Zobacz wideo Kobieta ryzykowała życiem, by ocalić poparzonego koalę

Pożary w Australii katastrofalne w skutkach. "Jedna z najgorszych katastrof we współczesnej historii"

WWF podaje, że szkody spowodowane pożarami w Australii są większe, niż początkowo zakładano. Jeszcze w styczniu szacowano, że z powodu ognia poszkodowanych zostało 1,25 miliarda zwierząt. Okazało się, że ta liczba jest prawie ponad dwa razy większa. Stwierdzono także, że obszar oddziaływania pożaru wynosił ponad 11,46 miliona hektarów, co odpowiada wielkości Anglii.

- Australijczyków i australijską przyrodę spotkała niewyobrażalna katastrofa. Do jej ogromnej skali przyczyniła się postępująca zmiana klimatu. Dane opublikowane przez naukowców badających skutki pożarów australijskiego buszu są szokujące. Trudno przywołać na myśl podobne wydarzenie na świecie, które zabiło lub pozbawiło siedlisk taką liczbę zwierząt. To jedna z najgorszych katastrof dzikiej przyrody we współczesnej historii. Ale czy tragedia Australii otworzy innym krajom i ich politykom oczy na postępujący kryzys klimatyczny, który zagraża nie tylko dzikiej przyrodzie, ale i ludziom? - powiedziała Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka Fundacji WWF Polska.

Więcej o: