Jak informuje BloombergNEF, 2019 rok był pierwszym, w którym przybyło więcej źródeł energii wiatrowej i solarnej, niż jakichkolwiek innych. Stanowiły one 2/3 mocy wszystkich nowych generatorów energii. To m.in. zasługa 81 krajów na świecie, z których każdy zbudował generatory o łącznej mocy co najmniej 1 MW (megawata). Wśród nich znalazły się takie państwa jak Australia, Indie, Włochy, USA, Namibia czy Urugwaj.
W 2019 roku na całym świecie przybyło generatorów energii słonecznej o łącznej mocy 118 gigawatów (BloombergNEF przewiduje, że w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 140-178 GW.) To wyniosło energię solarną na sam czubek najpopularniejszych nowych źródeł energii w minionym roku. Oznacza to, że sama energia słoneczna stanowiła 45 proc. dodanej mocy. Była ona pierwszym wyborem, w co trzecim kraju.
Ostry spadek kosztów fotowoltaiki sprawił, że panele słoneczne są umieszczane na dachach i na ziemi. Dzięki temu technologia ta stała się szeroko dostępna dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw
- komentuje Luiza Demoro, analityczka BloombergNEF. Trend stawiania na słońce jako źródło energii wykazuje wzrost na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat. W 2010 roku w ten sposób generowano 43,7 GW energii, by pod koniec 2019 roku było to już 651 GW.
Tym samym udało się prześcignąć 644 GW mocy generatorów wiatrowych. Ich łączna moc w 2019 roku wzrosła o 58,3 GW. W sumie energia wiatrowa i solarna stanowiły 67 proc. z 265 GW mocy nowych źródeł energii. Licząc z energią wodną, współczynnik ten skacze do 75 proc.
W ubiegłym roku zbudowano elektrownie węglowe o łącznej mocy 39 GW. To duży wzrost względem 2019 roku, gdy zainstalowano generatory węglowe o mocy 19 GW. Pocieszające jest to, że to ledwie jedna piąta nowych źródeł energii wiatrowej i słonecznej w minionym roku. Wciąż jednak jesteśmy uzależnieni w dużej mierze od konwencjonalnych elektrowni. Pierwszym źródłem mocy jest węgiel (2089 GW), następnie gaz (1812 GW) i woda (1160 GW).
Niestety wydajność energii słonecznej jest dużo mniejsza, niż z paliw kopalnianych. Według danych BNEF w 2019 roku energia słoneczna stanowiła jedynie 2,7 proc. całej energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie. To jednak znaczny wzrost w ciągu ostatniej dekady. Przed dziesięcioma laty energia słoneczna stanowiła zaledwie 0,16 proc. całej wytwarzanej energii na świecie.