W Ciechanowie rok temu zainstalowano inteligentne śmietniki. Efekty przerosły oczekiwania

Ciechanów chwali się efektami wprowadzenia inteligentnych śmietników na jednym z osiedli. Technologia skłoniła mieszkańców do segregacji. Liczba gospodarstw, które to robią, wzrosła siedmiokrotnie.

Na osiedlu "Płońska" w Ciechanowie wdrożono w zeszłym roku innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Po roku pilotażowego programu zdecydowano się na zamontowanie 24 nowych, udoskonalonych, bezdotykowych urządzeń, co najlepiej świadczy o sukcesie projektu. 

Inteligentne śmietniki sprawiły, że mieszkańcy zaczęli segregować śmieci

Śmietniki otwierają się po zeskanowaniu kodu QR przypisanego do mieszkania. W nowych modelach klapy unoszą się automatycznie, co zapewnia większą higienę składowania odpadów - nie są one roznoszone przez wiatr, gryzonie czy ptaki, a swoich śmieci nie podrzucają mieszkańcy innych osiedli, gdyż nie mogą oni otworzyć pojemników bez kodu. Dzięki monitorowaniu stanu zapełnienia odbiór śmieci następuje wtedy, gdy śmietniki się zapełnią. Nie za wcześnie i nie za późno, co pozwala optymalizować koszty i wprowadzić większy porządek. Umożliwia to także zbieranie przez miasto informacji o tym ile, i jakie odpady wytwarzają mieszkańcy. Np. według systemu SISO średnia ich ilość przypadająca na mieszkańca wynosi ok. 210 kg rocznie - to ponad 100 kg mniej niż wynika z danych GUS.

Program inteligentnych śmietników przyniósł bardzo pozytywne wyniki. Dla miasta był bezkosztowy, a już po pół roku korzystało z niego 98 proc. mieszkańców osiedla. Największym sukcesem jest zwiększenie liczby osób, które segregują odpady. Przed postawieniem inteligentnych śmietników robiło to niecałe 10 proc., po roku od pojawienia się inteligentnych śmietników liczba ta wzrosła do 90 proc.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Więcej inteligentnych śmietników

Ciechanów nie ma zamiaru na tym poprzestać. Miasto planuje wprowadzenie inteligentnych śmietników także na innych osiedlach. 

Właściwa segregacja odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej jest wielkim wyzwaniem dla samorządów. Miasta powinny wdrażać skuteczne systemy pozwalające zwiększyć poziomy recyklingu, w czym pomagać ma selektywna zbiórka. W przeciwnym razie samorządom grożą wielomilionowe kary, które potem w swoich kieszeniach odczują mieszkańcy. Jako pierwsi w Polsce udostępniliśmy tak nowoczesne rozwiązanie. Będziemy zabiegali o środki zewnętrzne na wyposażenie w taki sam system także pozostałych osiedli w mieście

- powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Więcej o: