Greenpeace krytycznie o PGE: Państwowa spółka emituje rocznie więcej dwutlenku węgla niż Dania czy Węgry

Greenpeace Polska bezwzględnie punktuje PGE GiEK. To dalszy ciąg sporu pomiędzy obiema stronami powstałego na skutek sporu aktywistów, którzy żądają, aby spółka zmniejszyła emisję dwutlenku węgla.

Greenpeace Polska pozostaje w konflikcie z PGE. W marcu 2020 roku aktywiści złożyli pozew przeciwko PGE GiEK (Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) należącej do państwowego koncernu, domagając się, aby spółka zaprzestała kolejnych inwestycji węglowych oraz rozpoczęła proces ograniczania gazów cieplarnianych. Greenpeace zażądał tego na podstawie aktów prawnych z Prawa ochrony środowiska.  Zgodnie z nimi organizacja ekologiczna ma do tego prawo 

Na razie sprawa nie znalazła rozwiązania w sądzie, ale w lipcu PGE GiEK przysłał odpowiedź na złożony pozew. Aktywiści zdecydowali się do niej ustosunkować, nie zgadzając się z licznymi tezami przedstawionymi przez państwową spółkę. 

Zobacz wideo Od odejścia od węgla nie ma już ucieczki. Wyjaśnia wicepremier Emilewicz

Greenpeace odpowiada PGE GiEK. Dane są bezwzględne dla państwowej spółki

Greenpeace podaje, że w 2018 roku PGE GiEK wyemitowała niecałe 57 mln ton CO2, co można porównać z całkowitą emisją dwutlenku węgla wszystkich sektorów gospodarki w wielu europejskich krajach (Dania 34,9 mln ton CO2, Słowacja 36 mln, Węgry 49,6 mln). Zwłaszcza że, dodając nowe bloki węglowe, szacowana emisja roczna wynosi około 80 mln ton CO2.

Emisje CO2 PGE GiEKEmisje CO2 PGE GiEK Greepeace Polska

PGE stwierdziło w odpowiedzi, że rozwój OZE i "zielonej energii" było jednym z priorytetów nakładów inwestycyjnych PGE. Greenpeace zestawia to z danymi, z których wynika, że średnia ważona z czterech lat nakładów spółki na ten segment wynosi zaledwie 1,7 proc. Dodatkowo w minionym roku energia elektryczna pochodząca z OZE wynosiła zaledwie 3,5 proc. całych zasobów. Procent ten nie został zwiększony w ciągu ostatnich lat. 

Energetyka odnawialna Grupy PGEEnergetyka odnawialna Grupy PGE Greenpeace Polska

Greenpeace: Nasz pozew ma na celu przyspieszyć proces dekarbonizacji 

Według PGE GiEK niemożliwe technologicznie jest odejście od węgla w ciągu 10 lat. "Nie zrobi i nie planuje tego zrobić żaden kraj na świecie" - czytamy w odpowiedzi. Aktywiści zestawiają to jednak z planami wygaszania kopalni węglowych PGE GiEK w ciągu najbliższych lat. Do 2030 roku zamknięte mają być kopalnie w Turowie, Rybniku, a także większość bloków w kopalniach w Kozienicach, Bełchatowie czy Opolu. 

>>> Dowiedz się więcej: Decyzja dla kopalni odkrywkowej w Złoczewie odroczona. Greenpeace: Nikłe szanse na realizację inwestycji

"W takim kontekście, żądania stawiane przez Greenpeace w pozwie należy traktować jako żądania mające na celu przyspieszenie procesu dekarbonizacji, a nie jako żądanie całkowitej zmiany okoliczności, w których działa PGE GiEK" - odpowiadają aktywiści. 

***

Artykuł opracowany na podstawie materiałów przygotowanych przez Greenpeace Polska.

Więcej o: