"Grzyb, który zamienia mrówki w zombie". Lasy Państwowe pokazały przerażające zjawisko

Lasy Państwowe za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze przekazały dość przerażającą historię. Chodzi o grzyba, który infekuje i rozwija się w ciele ofiary, zaś po jej śmierci wyrasta i uwalnia zarodniki.

Na fotografii przedstawiony został pasożyt Ophiocordyceps ditmarii, który zamienił mrówkę w coś przerażającego. - Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w zombie? - padło pytanie w treści posta.

Przerażający grzyb atakuje mrówki

Jak się okazuje, zarodniki grzyba za swój cel biorą mrówki. Rozrastając się, grzyb zmienia sposób ich reagowania na feromony. Zainfekowane wchodzą następnie na drzewo, wbijają się w liść żuwaczką i obumierają.

To jednak nie koniec. Obecny w ciele mrówki grzyb przerasta jej rozmiar, wobec czego wypuszcza z tyłu jej głowy szypułkę, która następnie pęka i rozsiewa zarodniki. Te z kolei, niesione wiatrem, infekują kolejne mrówki.

Potrzeba szczęścia, aby spotkać taki okaz

Jeden z internautów napisał, że okaz ten wygląda "trochę jest maczużnik". - Bo to jest "maczużnik" - przynajmniej wg polskiej nomenklatury. Polski rodzaj "maczużnik" to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps - brzmi odpowiedź Lasów Państwowych.

Okazuje się, że aby spotkać taki okaz, trzeba mieć sporo szczęścia. - To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć - odpowiedziały Lasy Państwowe na pytanie jednego z internautów.

Zobacz wideo Częstochowska policja goniła 35-latka poszukiwanego listem gończym
Więcej o: