Przedstawiciele rządu od kilku znów negocjują na Śląsku z przedstawicielami górników w sprawie przyszłości polskich kopalni węgla. Z doniesień z tych rozmów wynika, że perspektywa porozumienia stała się bliższa, ale pojawiła się jak dotąd zgoda co do daty rezygnacji z węgla.
Jeszcze w lipcu pojawiały się przecieki, że rząd będzie chciał odejść od wydobycia węgla już 2036 roku, potem wicepremier Jacek Sasin mówił o roku 2050 roku, dziś górnicy rzucają datę 2060 r. i nie chcą słyszeć o szybkim zamykaniu kopalń.
- Myślę, że powinniśmy się zastanawiać, w jaki sposób dochodzić do neutralności klimatycznej w 2050 roku, a to oznacza, że górnictwa nie będzie znacznie wcześniej - uważa Marcin Korolec, gość Zielonego Poranka Gazeta.pl, minister środowiska w drugim rządzie Donalda Tuska, później również pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej, a obecnie prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. - To jest proces, nad którym powinniśmy się zastanawiać, a nie szukać jakichś zaklęć, czy taki rok, czy taki. To nastąpi znacznie szybciej i to nie z powodu tego, że ktoś się z kimś umówi, tylko z powodów kosztowych - dodawał.
Były minister środowiska przypomniał też brak zgody polskiego rządu na neutralność klimatyczną do 2050 roku podczas lipcowego szczytu klimatycznego.
- Pan premier Buzek wywalczył w Parlamencie Europejskim stworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, funduszu dedykowanego na regiony i na grupy zawodowe, które są najbardziej dotknięte transformacją. Tego Funduszu pierwotnie Komisja nie przewidywała. A pan premier Morawiecki w konkluzjach Rady Europejskiej z lipca 2020 roku zgodził się, że państwa, które nie akceptują europejskiego celu neutralności klimatycznej, mogą z tego funduszu korzystać zaledwie w połowie swoich możliwości. jest tylko jedno takie państwo w Europie i jest to Polska. Ja nie do końca rozumiem, dlaczego w związku z tym pan premier Morawiecki nie zadeklarował natychmiast, w trakcie tej samej Rady Europejskiej, że Polska przyjmuje neutralność klimatyczną, bo tutaj jest jakieś nieliniowe działanie - mówił Marcin Korolec.
Gazeta.pl jako pierwszy portal w Polsce dedykuje jeden ze swoich porannych publicystycznych formatów wyłącznie tematyce związanej z ochroną środowiska. Każde wydanie piątkowego programu jest poświęcone tematom związanym ze zmianami klimatycznymi i ekologią. Pierwszym gościem był minister klimatu Michał Kurtyka, rozmawialiśmy też z wicepremierką, ministrą rozwoju Jadwigą Emilewicz i Franciszkiem Starczewskim, posłem Koalicji Obywatelskiej. Zapraszamy do oglądania w piątki o 8:30.