Bieszczady. Leśnicy zabiją 15 żubrów. Są chore na telazjozę

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród zaobserwowali ok. 30-40 żubrów, które są zakażone telazjozą. 15 z nich ma zostać zabitych, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby.

Informację o tym, że w Nadleśnictwie Baligród ma zostać zabitych 15 żubrów, opublikował Polsat News. Z doniesień stacji wynika, że na tym terenie zainfekowanych jest łącznie 30-40 zwierząt. 

- Nie ma możliwości ich leczenia, jedyne działania, jakie możemy podjąć to eliminacje chorych osobników, aby skrócić cierpienie zwierząt i zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby - powiedział Polsat News powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku Stanisław Kaczor.

Żubr chory na telazjozę jest w stanie amputować własne oko

Żubry, które mają zostać zabite, są chore na telazjozę. To schorzenie wywoływane przez nicienie z rodzaju Thelazia, które powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy. Zwierzę chore na telazjozę bywa agresywne, a nawet autoagresywne. Zdarza się, że żubr odczuwający ból oka, sam amputuje gałkę oczną, wyrywając ją o sęki.

Pierwszy przypadek telazjozy stwierdzono w 2012 r. w Balnicy. Żubr dotknięty tą chorobą był agresywny wobec członków swojego stada, uderzał łbem o drzewa i nie obawiał się ludzi. Kiedy go zabito, stwierdzono, że był zakażony telazjozą. 

- Osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród starszych żubrów, ale zdarzają się też przypadki telazjozy u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze - mówił o telazjozie w 2019 roku Stanisław Kaczor.

Zobacz wideo Minister Ardanowski chce, by bobry i żubry były jadalne
Więcej o: