Brodnica. Spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczpospolitej. Wyznaczono nagrodę za ujęcie podpalacza

Lasy Państwowe poinformowały, że w Nadleśnictwie Brodnica (woj. kujawsko-pomorskie) spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczpospolitej, który najprawdopodobniej został podpalony. Toruńska dyrekcja LP wyznaczyła nagrodę za pomoc w ujęciu osoby odpowiedzialnej za zniszczenie pomnika przyrody.

"Niestety, gdy jedni świętują, inni muszą walczyć z ludzką bezmyślnością... Dzisiaj w Nadleśnictwie Brodnica spłonął prawdopodobnie podpalony, liczący sobie ponad 400 lat pomnik przyrody - Dąb Rzeczypospolitej" - poinformowały w piątek na Twitterze Lasy Państwowe.

"Ciężko o komentarz... Strażakom dziękujemy za sprawną akcję gaśniczą" - dodano.

Spłonął 400-letni pomnik przyrody - Dąb Rzeczpospolitej. Za pomoc w ujęciu podpalacza wyznaczono nagrodę

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył 10 tys. złotych za pomoc w ujęciu sprawcy bądź sprawców podpalenia, do którego doszło w rezerwacie Jar Brynicy.

"Dzisiaj uległ doszczętnemu spaleniu najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej Nadleśnictwa Brodnica. Wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody. Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach Nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu" - przekazano w komunikacie regionalnej oddziału LP. 

Podkreślono też, że Dąb Rzeczpospolitej nie spłonął w wyniku przypadku, ale "celowego działania podpalacza". Dlatego też toruńska dyrekcja LP zaapelowała do wszystkich, którzy mogą wiedzieć coś na temat sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, by skontaktowali się z policją

Niegdyś pod Dębem Rzeczpospolitej odbywały się huczne zabawy taneczne

Jeszcze na początku 2020 r. stan zdrowotny dębu oceniano jako bardzo dobry i nawet pomimo "znacznego ubytku w odziomku" pomnik przyrody z Jaru Brynicy rósłby najpewniej jeszcze przez wiele lat.

Najlepiej świadczyły o tym pełne ulistnienie konarów oraz postępujące zarastanie dziupli, do której w przeszłości można było nawet wejść.

Dąb RzeczpospolitejDąb Rzeczpospolitej Fot. Borys Szpryngwald / Nadleśnictwo Brodnica / brodnica.torun.lasy.gov.pl

"Niegdyś pod dębem na tzw. 'tanz-placu' organizowane były huczne zabawy taneczne, gdzie przy muzyce orkiestry i degustacji miejscowych trunków okoliczna ludność zażywała wczasów" - czytamy na stronie Nadleśnictwa Brodnica. 

Pomnik Rzeczpospolitej był wysoki na 33 metry, a obwód jego pnia przekraczał sześć metrów. 

Więcej o: