-
Rozporządzenie ws. obostrzeń epidemicznych opublikowane. Wracają targi, nowe limity dotyczące wesel
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, od niedzieli 6 czerwca złagodzeniu ulegną obostrzenia dotyczące m.in. imprez okolicznościowych. Wraca możliwość organizacji targów i kongresów.
-
Rząd przyspiesza otwarcie kin, teatrów i siłowni. Szczepienia również dla nastolatków
- Zdecydowaliśmy o dokonaniu pewnych korekt w planie znoszenia obostrzeń na maj. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów i filharmonii o tydzień - nastąpi to 21 maja, oczywiście w reżimie sanitarnym - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, nieco wcześniej działalność wznowią również siłownie, baseny, a także gastronomia wewnętrzna.
-
Brodnica. Spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczpospolitej. Wyznaczono nagrodę za ujęcie podpalacza
Lasy Państwowe poinformowały, że w Nadleśnictwie Brodnica (woj. kujawsko-pomorskie) spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczpospolitej, który najprawdopodobniej został podpalony. Toruńska dyrekcja LP wyznaczyła nagrodę za pomoc w ujęciu osoby odpowiedzialnej za zniszczenie pomnika przyrody.
-
Rządy Wielkiej Brytanii i Francji porozumiały się ws. otwarcia granic. Konieczne będą testy
Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją ws. granic - poinformował na Twitterze brytyjski minister transportu Grant Schapps. W związku z wykryciem na Wyspach Brytyjskich nowej odmiany koronawirusa, od niedzieli zamknięty jest tunel pod kanałem La Manche.
-
Od początku epidemii politycy straszą transportem publicznym. A danych o zakażeniach nie ma. "To już nagonka"
Od początku epidemii koronawirusa przedstawiciele rządu ostrzegają przed podróżowaniem transportem publicznym, widząc w nim poważne zagrożenie epidemiczne. Problem w tym, że tezy o tym rzekomym, ogromnym ryzyku nie potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez ośrodki badawcze.
-
Branża turystyczna apeluje do premiera o spotkanie po decyzji ws. ferii. "Sytuacja jest dramatyczna"
Przedstawiciele branży turystycznej wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym alarmują, że ogłoszone w sobotę m.in. skumulowanie terminu ferii zimowych - "nieuchronnie prowadzą do pogłębienia zapaści branży". Wskazując na dramatyczną sytuację sektora, zaapelowali do szefa rządu o spotkanie i przedstawienie rozwiązań osłonowych.
-
Burmistrz Szczyrku o zapowiedziach premiera: Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że najbliższe ferie zimowe odbędą się w całym kraju w jednym terminie, od 4 do 17 stycznia, a wyjazdy zorganizowane będą zakazane. Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy uważa, że ta decyzja będzie miała fatalne konsekwencje dla gmin górskich i działających na ich terenie przedsiębiorców. Niemal dokładnie w momencie publikacji oświadczenia samorządowca wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że rząd najpewniej zamknie wyciągi narciarskie.
-
Po złożeniu dymisji Pinkas wydał oświadczenie. "Decyzję podjąłem z ciężkim sercem"
Jarosław Pinkas złożył na ręce premiera rezygnację z funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego, którą pełnił od 2018 r. Na stronie GIS-u pojawiło się oświadczenie, w którym były szef służby sanitarnej wytłumaczył powody swojej decyzji. Dodał, że instytucja, którą do niedawna kierował, okazała się "kluczowym filarem w ochronie zdrowia".
-
Weto ws. praworządności. "W wersji pesymistycznej będą fatalne konsekwencje dla pozycji Polski w UE"
- W wersji optymistycznej można potraktować ten krok jako element strategii negocjacyjnej. Pesymistyczna wersja jest taka, że niestety od początku stajemy okoniem i nie zamierzamy dążyć do kompromisu w tej sprawie. A to będzie miało fatalne konsekwencje dla pozycji Polski w UE - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl dr Marcin Zaborowski, redaktor naczelny kwartalnika Res Publica Nowa i były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W poniedziałek Polska (wraz z Węgrami) wyraziła sprzeciw wobec powiązania wypłaty środków z przyszłego budżetu UE z zasadą praworządności.
-
Przed domami posłów PiS rozsypano obornik. AgroUnia: "Tak się kończy głosowanie przeciwko polskiej wsi"
W ramach zorganizowanego w niedzielę protestu działacze AgroUnii wysypali obornik i słomę przed domami trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali za tzw. Piątką dla zwierząt. - Tak się kończy głosowanie przeciwko polskiej wsi - mówił przed domem jednego z parlamentarzystów Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii
-
Niezwykłe zjawisko w stanie Kolorado. Ukrop w jedną noc zmienił się w śnieżycę. "Piekło zamarzło"
W poniedziałek w rejonie Denver termometry pokazywały blisko 40 stopni Celsjusza, a już dzień później na ziemi leżał śnieg, a temperatura obniżyła się kilku, a miejscami nawet i do zera stopni. Znad miasta i okolicznych terenów zniknęła też pomarańczowa łuna powstała w wyniku pożaru lasów położonych w pobliżu stolicy stanu Kolorado. "Piekło zamarzło, coś niezwykłego" - komentują mieszkańcy.
-
Horała o zwolnieniach urzędników: Administrację, tak jak trawnik, warto czasem przystrzyc
- Nie będziemy stosować automatyzmów. Trzeba to robić inteligentnie, tak by nie zaszkodzić funkcjonowaniu państwa. Ale administracja ma to do siebie, że z czasem się rozrasta. I tak jak trawnik, warto ją czasem przystrzyc - powiedział w TVN24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK. Polityka PiS zapytano też, jaka będzie przyszłość jego resortu po planowanej na jesień rekonstrukcji rządu.