Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2. Baca-Pogorzelska: Energia będzie bardzo droga

- Kraje, które będą chciały jeszcze dłużej bazować na energetyce węglowej, czyli takie kraje jak Polska, gdzie 70 procent energii elektrycznej wciąż produkujemy z węgla, muszą się liczyć z tym, że ta energia będzie po prostu bardzo droga - przestrzegała w Zielonym Poranku Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders.

Dziennikarka Gazeta.pl Maria Mazurek pytała Bacę-Pogorzelską o rosnące ceny węgla. W lecie, po tym jak zniesiono lockdowny i gospodarka odżyła, cena surowca wyniosła 30 euro za tonę. Według ekspertów te ceny będą nadal rosnąć. - Czy to, co dzieje się na tym rynku, świadczy o nieuchronności śmierci węgla? -pytała gospodyni Zielonego Poranka.

Zobacz wideo Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2. Baca-Pogorzelska: Energia będzie bardzo droga

- Pokazuje to pewien stały trend, który mówi o tym, że energia węglowa będzie cały czas energią drożejącą. Z tego względu, że węgiel, zwłaszcza brunatny, a w drugiej kolejności kamienny, jako paliwa kopalne są najbardziej emisyjnymi paliwami. Oczywiście gaz też emituje CO2, ale znacznie mniej niż węgiel. To pokazuje, że kraje, które będą chciały jeszcze dłużej bazować na energetyce węglowej, czyli takie kraje jak Polska, gdzie 70 procent energii elektrycznej wciąż produkujemy z węgla, muszą się liczyć z tym, że ta energia będzie po prostu bardzo droga. A to nie koniec tych wzrostów cenowych, jeśli chodzi o prawa do emisji CO2 - zapowiedziała Karolina Baca-Pogorzelska.

Polska ma szansę być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Polska ma szansę być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 19 maja zaplanowana jest debata w Parlamencie Europejskim, dotycząca właśnie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. I najprawdopodobniej również tego dnia będzie on głosowany - powiedziała Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders.

Karolina Baca-Pogorzelska w Zielonym Poranku Gazeta.pl "Polska ma szansę być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji"

- Wtedy będziemy składać jako Polska swoje terytorialne plany, które zakładają podział tych środków między nasze regiony. Bo na razie cały czas w Polsce ustalamy, który region górniczy, czy pogórniczy, mógłby dostać tutaj najwięcej. Oczywiście tym regionem, który w oczywisty sposób dostanie po prostu najwięcej pieniędzy, będzie właśnie Górny Śląsk. Dzisiaj działa tam najwięcej kopalń węgla kamiennego - dodała rozmówczyni Marii Mazurek. 

Więcej o: