Wysoki poziom zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy apelują. "Wystarczy kilka słonecznych dni"

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował na swojej stronie internetowej o wysokim zagrożeniu pożarowym występującym w lasach na terenie całego kraju.

Spośród 42 stref pożarowych wydzielonych na obszarze Polski, w 34 strefach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a w 7 - średni - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Leśniczy apelują, by nie rozpalać ognisk w lasach ani nie wjeżdżać do lasu pojazdami spalinowymi. Zaznaczają, że w przypadku, gdy zauważymy pożar, powinniśmy jak najszybciej powiadomić straż pożarną pod numerami 998 lub 112.

Pogoda (zdjęcie ilustracyjne)Prognoza pogody. Chwila upałów, a potem? Wracamy do chimerycznej wiosny

Możliwe wprowadzenie zakazu wstępu do lasów

"Należy pamiętać jednak, że wystarczy kilka słonecznych dni, aby wilgotność ściółki spadła poniżej progów bezpieczeństwa (przyjmujemy 30 proc. dla godziny 9:00 i 20 proc. dla godziny 13:00), a wilgotność traw nawet do znacznie niższych wartości, co w połączeniu z weekendowym nasileniem turystyki leśnej gwarantuje natychmiastowy wzrost liczby pożarów lasu" - przypominano już w kwietniu na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Jeśli w ciągu kolejnych pięciu dni poziom wilgotności ściółki spadnie poniżej 10 proc., leśniczy mogą wydać zakaz wstępu do lasów. Za jego złamanie grozi mandat o wysokości do 500 złotych.

Zobacz wideo Arktyka jest pełna bujnych lasów. Rosną jednak pod wodą
Więcej o: