Wysoki poziom zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy apelują. "Wystarczy kilka słonecznych dni"

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował na swojej stronie internetowej o wysokim zagrożeniu pożarowym występującym w lasach na terenie całego kraju.

Spośród 42 stref pożarowych wydzielonych na obszarze Polski, w 34 strefach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a w 7 - średni - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Leśniczy apelują, by nie rozpalać ognisk w lasach ani nie wjeżdżać do lasu pojazdami spalinowymi. Zaznaczają, że w przypadku, gdy zauważymy pożar, powinniśmy jak najszybciej powiadomić straż pożarną pod numerami 998 lub 112.

Możliwe wprowadzenie zakazu wstępu do lasów

"Należy pamiętać jednak, że wystarczy kilka słonecznych dni, aby wilgotność ściółki spadła poniżej progów bezpieczeństwa (przyjmujemy 30 proc. dla godziny 9:00 i 20 proc. dla godziny 13:00), a wilgotność traw nawet do znacznie niższych wartości, co w połączeniu z weekendowym nasileniem turystyki leśnej gwarantuje natychmiastowy wzrost liczby pożarów lasu" - przypominano już w kwietniu na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Jeśli w ciągu kolejnych pięciu dni poziom wilgotności ściółki spadnie poniżej 10 proc., leśniczy mogą wydać zakaz wstępu do lasów. Za jego złamanie grozi mandat o wysokości do 500 złotych.

Zobacz wideo Arktyka jest pełna bujnych lasów. Rosną jednak pod wodą
Więcej o: