ALDI dba o pszczoły!

W trosce o pszczoły sieć ALDI posadziła przy swoich sklepach łąki kwietne, a 18 czerwca, we współpracy z Klubem Gaja otworzyła również pasiekę edukacyjną. Docelowo ma zamieszkać w niej niemal 150 tys. pszczół. ALDI edukuje także swoich klientów w zakresie działań, które przyczyniają się do poprawy sytuacji tych pożytecznych owadów.

Pszczoły to jedne z najważniejszych zwierząt żyjących w ekosystemie, które znajdują się na liście gatunków zagrożonych. Te małe owady odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Dzięki ich pracy możemy cieszyć się nie tylko zdrowym miodem, ale przede wszystkim - owocami i warzywami, a w efekcie artykułami pochodzenia roślinnego. Obfite plony są efektem zapylenia przez pszczoły, a więc jeśli nie zadbamy o owady zapylające, niektóre gatunki roślin, stanowiące źródło pożywienia ludzi i zwierząt mogą zniknąć. Co więcej – może zniknąć także ludzkość.

ALDI to sieć sklepów, która dostrzegła problem związany z ochroną pszczół i zaczęła działać!

W maju przy sklepach w Radomiu, Legnicy i Bielsku-Białej posadzono łąki kwietne, które dają schronienie nawet 300 gatunkom zwierząt, w tym pszczołom. Łąki obsadzono bylinami, krzewami i trawami, a ich łączna powierzchnia wynosi około 500m2.

Pasieka edukacyjna

18 czerwca, na terenie Tajemniczego Ogrodu w Bielsko-Białej miało miejsce oficjalne otwarcie pasieki edukacyjnej, powstałej dzięki współpracy ALDI i Klubu Gaja. Zamieszkało w niej niemal 150 tys. pszczół!
Działalność edukacyjna rozpoczęła się od warsztatów pszczelarskich - „Życie pszczół. Co tak pięknie pachnie?" w ramach Festiwalu Ekodzieło. Uczestnicy warsztatów mogli poznać zwyczaje pszczół, wysłuchać opowieści i ciekawostek o pszczołach i ich opiekunach, skosztować miodu i zrobić z węzy własną świecę.
Celem pasieki jest podnoszenie świadomości i uwrażliwienie ludzi na rolę pszczół w naszym życiu, nie tylko pszczoły miodnej, ale także dzikich pszczół i innych owadów zapylających.

- Cieszymy się, że dzięki wspólnym wysiłkom niemal 150 tysięcy pszczół znalazło swój dom, w tym magicznym miejscu, jakim jest Tajemniczy Ogród. Pasieka obejmuje trzy ule, a opiekę nad pszczelą rodziną sprawował będzie Patryk Słotwiński, edukator z Klubu Gaja. Razem możemy pomóc zapylaczom, tworząc miejsca przyjazne pszczołom w miastach i przyczynić się do wspólnego sukcesu ekologicznego.

– mówi Katarzyna Bawoł, Kierownik Działu Jakości i Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa ALDI Polska.

Dla naszych pszczół przygotowaliśmy ule zaprojektowane na tych ziemiach pod koniec XIX w. i od tamtej pory są one uważane za najbardziej zbliżone do naturalnych pszczelich siedlisk. Powstaje tutaj piękne miejsce, w którym natura będzie się przeplatać z edukacją i kulturą, a mieszkańcy będą mogli z tej ciekawej symbiozy czerpać wiedzę i inspiracje. 

– dodaje Patryk Słotwiński, edukator Klubu Gaja i opiekun pasieki.

 

Działania edukacyjne

ALDI stawia również na edukację i podnoszenie świadomości ekologicznej konsumentów. Sieć zachęca klientów do podejmowania mądrych wyborów, kupowania produktów ekologicznych, BIO, i sezonowych. Świadome zakupy wymuszają na producentach żywności przestrzeganie norm i zasad związanych z opryskiwaniem. Dzięki rygorystycznej polityce zakupu roślin, sieć jest w stanie wyeliminować z dystrybucji produkty, które mogą szkodzić owadom, w tym pszczołom.

Dodatkowo ALDI w gazetkach promocyjnych oznacza rośliny przyjazne pszczołom. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej zachęca klientów do tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom, doradza jak przygotować takie miejsce, które rośliny warto mieć w swoich ogrodach lub na balkonie oraz zachęca do wystawiania poidełek, które pomagają przetrwać owadom upalne dni.

Misja ALDI

Swoimi działaniami firma chce przyczyniać się do poprawy sytuacji pszczół, ich liczebności i dostępu do pokarmu, a także zapewnić ludziom na całym świecie dostęp do produktów pozyskanych w sposób zrównoważony.

Jako międzynarodowe przedsiębiorstwo handlu detalicznego jesteśmy świadomi wpływu naszych biznesowych decyzji na każdy etap łańcucha dostaw. Ważną kwestią jest dla nas ochrona zasobów, a także ekologia i uwrażliwienie konsumentów na kwestie ochrony środowiska.

– mówi Katarzyna Bawoł, Kierownik Działu Jakości i Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa ALDI Polska.

Więcej o: