Wsiadamy na statek. Później już tylko ponton i dotrzemy do stacji badawczej UAM

Maria Mazurek
Zmiany klimatu są szczególnie widoczne w Arktyce, która ociepla się przynajmniej dwa razy szybciej niż reszta świata. A jeszcze szybciej ociepla się Svalbard. Pojechaliśmy wraz z naukowcami UAM do polskiej stacji badawczej, żeby pokazać to z bliska. Zobacz relacją Marii Mazurek z Longyearbyen.

Gazeta.pl wraz z naukowcami z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu rusza na wyprawę na Spitsbergen. Przyjrzymy się zmianom klimatu z bliska. Będziemy obserwować, jak eksperci prowadzą badania i zbierają pomiary, sprawdzimy, ile lodu stracił ich "podopieczny" lodowiec, Sven, a to wszystko opiszemy i pokażemy czytelnikom Gazeta.pl. Teksty o Spitsbergenie, artykuły napisane przez samych naukowców w ramach cyklu "Klimat z bliska", aktualności z życia w stacji polarnej, zdjęcia i materiały wideo będzie można przeczytać i obejrzeć na stronie głównej Gazeta.pl oraz w specjalnym obszarze strony Zielona.gazeta.pl. A oto dziennik naszej podróży. 

Podczas wizyty w Longyearbyen udało nam się przygotować zapasy dla stacji badawczej UAM. Tam będzie robić pomiary na lodowcu "Sven", ale już teraz dostrzegamy skutki globalnego ocieplenia. Przewodnik, który z nami wchodził na górę - Norweg od ponad trzech dekad mieszkający na Spitsbergenie - pokazując nam fiord, wspominał, że 20 lat temu zimą przejeżdżał na jego drugą stronę skuterem śnieżnym, a lód zdarzał się i późną wiosną. Teraz, jak twierdził, fiord nie zamarza już wcale, nawet zimą. Zobacz relację Marii Mazurek.

Zobacz wideo Relacja z wyprawy na Spitsbergen odc. 2
Więcej o: