Masowa migracja, wojny o wodę. Pentagon o zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym [RAPORT]

Według służb i wojska USA zmiany klimatu spowodują szereg zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Amerykańska administracja po raz pierwszy przygotowała takie oceny ryzyka związanego z globalnym ociepleniem. Raport radzi m.in. zwiększenie pomocy i wydawanie wiz humanitarnych, by złagodzić zagrożenia związane z migracją.
Zobacz wideo Janina Ochojska o uchodźcach klimatycznych

Zmiany klimatu przekształcają wiele aspektów działalności służb i sił zbrojnych ze znaczącymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa narodowego i obrony USA - poinformowano w nowym raporcie przygotowanym przez amerykańską administrację. 

Na polecenie prezydenta Joe Bidena agencje wywiadowcze oraz armia Stanów Zjednoczonych przygotowały analizy dot. tego, jak kryzys klimatyczny przekłada się na bezpieczeństwo USA. Wskazują zarówno na bezpośrednie zagrożenia związane ze skutkami zmian klimatu, jak i wzrost napięć i konfliktów z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. 

Transporter Rosomak przybrany gałęziami dla maskowania Wojska NATO skręcają ku klimatowi. Będą zmiany

Jak opisuje "Washington Post", w raporcie dotyczącym migracji opisano, że m.in. susze czy ekstremalne zjawiska pogodowe mogą wywołać masowe wysiedlenia, a te - spowodować konflikty. 

Zwrócono też uwagę na to, jak Chiny i Rosja mogą próbować wykorzystać tę sytuację. Autorzy piszą, że wobec braku silnej strategii migracyjnej w USA i Europie, Rosja i Chiny mogą poszerzać swoje wpływy na świecie poprzez działania w krajach dotkniętych zjawiskiem masowej migracji i ew. niepokojów społecznych.  W dokumentach zacytowano jeden z raportów, w których mowa jest o tym, że liczba uchodźców klimatycznych może sięgnąć 143 mln do połowy wieku. 

Groźba wojen o wodę

W raportach wskazano 11 miejsc budzących szczególne zaniepokojenie, m.in. Afganistan i Haiti. Jak opisuje agencja AP, w raportach wskazano na to, że ograniczony dostęp do wody i jedzenia może prowadzić do bardzo poważnych konfliktów. Na przykład Pakistan jest w dużej mierze uzależniony od wody z rzek, których źródła znajdują się na terytorium Indii. Oba państwa mają wrogie relacje, oba posiadają broń atomowa.  

Więcej wiadomości o klimacie i środowisku znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

W dokumentach zawarto szereg kroków, które należy podjąć dla zmniejszenia zagrożeń. To m.in. monitorowanie powodzi i innych katastrof, odpowiednie wykorzystanie pomocy humanitarnej i rozwojowej czy przyznawanie wiz humanitarnych dla osób uciekających ze swoich domów z powodu kataklizmów klimatycznych.  

Więcej o: