Jakość powietrza w Polsce. Smog w natarciu, normy przekroczone o kilkaset procent. Alerty RCB

Stan powietrza w polskich miastach nie prezentuje się w poniedziałek dobrze. Kraków uplasował się na pierwszym miejscu miast o największym smogu na świecie, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla czterech województw.
Zobacz wideo Aplikacje do badania jakości powietrza

We wtorek 14 grudnia Kraków zajmuje pierwsze miejsce w rankingu miast zmagających się z największym smogiem wg IQAir. Na godzinę 10:30 indeks jakości powietrza AQI w stolicy Małopolski wynosi 294. Na 50. pierwszych miejscach listy znalazły się łącznie cztery polskie miasta. W dalszej kolejności w rankingu jakości powietrza znalazły się także Wrocław (13. miejsce z 139 AQI), Warszawa (22. miejsce ze 115 AQI) oraz Poznań (31. miejsce z 99 AQI). O przekroczonych normach w kraju informują jednak także lokalne portale.

Smog w Polsce. Normy przekroczone o setki procent

Kraków już kolejny dzień zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza. We wtorek władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, która obowiązuje także w sąsiednich gminach. Przed godziną 11:00 wskaźnik pyłu zawieszonego w powietrzu PM 2.5 były w mieście (wg aplikacji Airly) wynosił nawet 600 proc. normy. Przykładowo czujnik przy Tauron arenie pokazywał 153 µg/m3 (mikrogramy na metr sześcienny), natomiast czujnik przy ul. Szpitalnej (w pobliżu rynku) - 131 µg/m3. Norma dla tego wskaźnika ustalona przez WHO wynosi 25 µg/m3.

Jak podaje TVN Meteo, we wtorek o godzinie 8:00 przekroczone znacznie przekroczone normy PM 2,5 zanotowano także w:

  • Radomsku (woj. łódzkie) - 117 µg/m3;
  • Rudzie Śląskiej (woj. śląskie) - µg/m3;
  • Katowicach (woj. śląskie)  - 115 µg/m3;
  • Bielsku-Białej (woj. śląskie) - 105 µg/m3;
  • Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) - 102 µg/m3.

W Krakowie o godzinie 8:00 wskaźnik ten pokazywał natomiast 206 µg/m3.

Więcej aktualnych informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed smogiem

Tuż przed godziną 10:00 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na Twitterze o wydaniu alertu w częściach powiatów czterech województw, w których prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Alert RCB dotyczy:

  • województwa dolnośląskiego;
  • województwa małopolskiego;
  • województwa wielkopolskiego;
  • województwa śląskiego.

PM 2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 µg, który przez Światową Organizację Zdrowia jest uznawany za najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenie atmosferyczne. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje wzrostem zgonów na choroby układu oddechowego i krążenia. Obok PM 2,5 za niebezpieczny uznawany jest także między innymi PM10, czyli mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 µg. W jego skład mogą wchodzić toksyczne substancje jak benzopireny, dioksyny i furany. 

Więcej o: