Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz pozbyć się styropianu? Przedstawiamy, co mówią na ten temat zasady segregacji odpadów.
Mimo że recykling wszedł już wielu Polakom w krew, nadal zdarzają się produkty, które budzą wątpliwości. Jednym z nich jest styropian - w jakim koszu powinniśmy go umieścić, by odpowiednio dbać o naszą planetę?
Styropian to handlowa nazwa polistyrenu, czyli tworzywa sztucznego otrzymywanego poprzez spienianie litych granulek polistyrenu. Materiał ten jest wykorzystywany przy produkcji wielu jednorazowych produktów (m.in. tacek czy kubków), ale także termoizolacji czy pakowania przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia.
Co jednak bardzo istotne, powyższych produktów nie wyrzucimy do tych samych kontenerów. Po pierwsze ważna jest kategoria produktu: budowlana czy opakowaniowa? Po drugie natomiast musimy zwrócić uwagę, czy styropian jest czysty, czy brudny.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Styropian, który posłużył do opakowania produktów, na przykład elektroniki kupionej w markecie, będzie styropianem czystym, który podlega recyklingowi i należy wyrzucić go do kontenera na plastik i metale - takie pojemniki są zazwyczaj oznaczone kolorem żółtym.
Styropian, w którym pakowane są dania na wynos, zalicza się natomiast do odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Tego rodzaju zabrudzone opakowania powinniśmy więc wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Z kolei styropian budowlany nie może trafić do żadnego z kontenerów na śmieci (zarówno tych segregowanych, jak i zmieszanych). Jako że jest on traktowany jako odpady budowlane, do jego utylizacji potrzebne jest zamówienie specjalnego pojemnika.