Utylizacja dokumentów. Jak pozbyć się ich w bezpieczny sposób?

Utylizacja dokumentów dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, które zbierają dane poufne. W związku z tym pojawia się problem z tym, w jaki sposób należy pozbyć się dokumentów po tym, kiedy przestaną być przydatne. Jakie są zasady, które powinien znać każdy przedsiębiorca?

Utylizacja odpadów bywa problematyczna, gdyż wiele śmieci składa się z więcej niż z jednego tworzywa. Problem ten dotyczy m.in. przedsiębiorstw, w których produkcja odpadów odbywa się na dużą większą skalę, niż w przypadku indywidualnych konsumentów. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinien przebiegać proces utylizacji dokumentów. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Utylizacja dokumentów. Jak powinien przebiegać ten proces w zakresie ekologii?

Utylizacja tego typu odpadów nie wymaga szczególnej ostrożności. Należy jednak pamiętać o segregowaniu. Obecnie obowiązuje podział na pięć frakcji śmieci: 

  • bioodpady (kolor brązowy), 
  • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), 
  • papier (kolor niebieski), 
  • szkło (kolor zielony), 
  • odpady zmieszane (kolor czarny).

''Pięć koszy pod zlewem nie zbawi planety. Unijna polityka śmieciowa to hipokryzja'' "Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"

Większość dokumentów jest papierowych, więc powinny one trafić do pojemników niebieskich. W przypadku, gdy składają się one z wielu materiałów, należy oddzielić części odpadów niepapierowe, gdyż może to sprawić problemy zakładom zajmującymi się ich przetwarzaniem. Do pojemnika na papier nie powinny natomiast trafiać następujące odpady:

  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • zanieczyszczony papier,
  • taśma klejąca,
  • paragony sklepowe.

Utylizacja dokumentów archiwalnych. Jak się ich pozbyć w bezpieczny sposób? 

O ile pod względem segregacji śmieci utylizacja dokumentów nie jest zbyt trudna, to należy pamiętać, że bardzo często zawarte są w nich informacje poufne, które nie powinny trafić do zwykłego kosza na śmieci. Co zrobić w takiej sytuacji? Pierwszą z opcji jest skorzystanie z niszczarki - jest to jednak możliwe w przypadku mniejszych przedsiębiorstw.

Czy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Wielu Polaków nie wierzy w obecny system Czy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Rozprawiamy się z mitami

Utylizacja dokumentów archiwalnych na szeroką skalę jest możliwa dzięki usługom konkretnych firm. Oferują one niszczenie i recykling odpadów przy zachowaniu szczególnej ostrożności w związku z tym, że znajdują się w nich dane poufne. Cześć z nich oferuje np. możliwość obserwacji procesu niszczenia dokumentów bądź pogląd on-line. W przypadku skorzystania z ich usług, to po stronie usługobiorcy stoi zadanie odpowiedniego segregowania odpadów. 

Więcej o: