Utylizacja dokumentów. Jak pozbyć się ich w bezpieczny sposób?

Utylizacja dokumentów dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, które zbierają dane poufne. W związku z tym pojawia się problem z tym, w jaki sposób należy pozbyć się dokumentów po tym, kiedy przestaną być przydatne. Jakie są zasady, które powinien znać każdy przedsiębiorca?

Utylizacja odpadów bywa problematyczna, gdyż wiele śmieci składa się z więcej niż z jednego tworzywa. Problem ten dotyczy m.in. przedsiębiorstw, w których produkcja odpadów odbywa się na dużą większą skalę, niż w przypadku indywidualnych konsumentów. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinien przebiegać proces utylizacji dokumentów. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Utylizacja dokumentów. Jak powinien przebiegać ten proces w zakresie ekologii?

Utylizacja tego typu odpadów nie wymaga szczególnej ostrożności. Należy jednak pamiętać o segregowaniu. Obecnie obowiązuje podział na pięć frakcji śmieci: 

  • bioodpady (kolor brązowy), 
  • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), 
  • papier (kolor niebieski), 
  • szkło (kolor zielony), 
  • odpady zmieszane (kolor czarny).

Większość dokumentów jest papierowych, więc powinny one trafić do pojemników niebieskich. W przypadku, gdy składają się one z wielu materiałów, należy oddzielić części odpadów niepapierowe, gdyż może to sprawić problemy zakładom zajmującymi się ich przetwarzaniem. Do pojemnika na papier nie powinny natomiast trafiać następujące odpady:

  • chusteczki i ręczniki papierowe,
  • zanieczyszczony papier,
  • taśma klejąca,
  • paragony sklepowe.

Utylizacja dokumentów archiwalnych. Jak się ich pozbyć w bezpieczny sposób? 

O ile pod względem segregacji śmieci utylizacja dokumentów nie jest zbyt trudna, to należy pamiętać, że bardzo często zawarte są w nich informacje poufne, które nie powinny trafić do zwykłego kosza na śmieci. Co zrobić w takiej sytuacji? Pierwszą z opcji jest skorzystanie z niszczarki - jest to jednak możliwe w przypadku mniejszych przedsiębiorstw.

Utylizacja dokumentów archiwalnych na szeroką skalę jest możliwa dzięki usługom konkretnych firm. Oferują one niszczenie i recykling odpadów przy zachowaniu szczególnej ostrożności w związku z tym, że znajdują się w nich dane poufne. Cześć z nich oferuje np. możliwość obserwacji procesu niszczenia dokumentów bądź pogląd on-line. W przypadku skorzystania z ich usług, to po stronie usługobiorcy stoi zadanie odpowiedniego segregowania odpadów. 

Więcej o: