Syberia. Kolejne ofiary fali pożarów. Władze ogłosiły stan wyjątkowy. Brakuje wojska do walki z żywiołem

Lasy w rosyjskiej Syberii płoną. W okolicy Krasnojarska zginęło już co najmniej dziesięć osób, a 19 zostało rannych. Władze regionu ogłosiły stan wyjątkowy. Z ogniem walczą strażacy, jednak wciąż brakuje potrzebnych sił, bo duża część żołnierzy jest na wojnie w Ukrainie.

Lasy w rosyjskiej Syberii płoną i nie ma ich kto gasić. "Liczba budynków uszkodzonych w wyniku pożarów w rejonie Krasnojarska wzrosła już do 484" - informowała w sobotę wieczorem NEXTA w mediach społecznościowych. Na opublikowanym nagraniu widać ogromną skalę pożarów trawiących okolice. 

Syberia. Co najmniej dziesięć ofiar pożarów w okolicy Krasnojarska

Rosyjska agencja Interfax, powołując się na regionalną agencję zarządzania kryzysowego, informowała w sobotę, że pożary objęły już 12 wsi w obwodach regionu. Ogień zniszczył budynki, tartaki, a także przedszkole w ponad 16 zamieszkanych strefach. 

"Pożary lasów zgłoszone w 77 z 85 regionów Rosji. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicy Krasnojarska, gdzie płoną całe ulice" - podaje w mediach społecznościowych TPYXA news. Portal informacyjny opublikował też wideo ukazujące niezwykle trudną sytuację w regionie. 

Z doniesień mediów wynika, że w rejonie Krasnojarska w związku z pożarami zginęło już co najmniej 10 osób, a 19 zostało rannych. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pożary lasów w Syberii. Stan wyjątkowy. Brakuje wojsk do walki z ogniem

Sytuacja jest bardzo trudna m.in. ze względu na warunki pogodowe. Silny wiatr o prędkości nawet 40 m/s powoduje szybsze rozprzestrzenianie się ognia i utrudnia jego gaszenie, łamie drzewa oraz zrywa linie energetyczne. Według władz Krasnojarska z pożarami walczy ok. 300 strażaków z 90 pojazdami. 

Syberia zmaga się z pożarami co roku, jednak obecnie cechują się one większą intensywnością niż zazwyczaj. Zwykle do walki z żywiołem wysyłano wojsko, które wykorzystywało samoloty do akcji gaśniczej. W tym roku jednak żołnierzy i samolotów brakuje, bo ich duża część walczy w Ukrainie

Z corocznego europejskiego raportu klimatycznego wynika, że w 2021 roku pożary w Syberii spowodowały emisję 16 milionów ton dwutlenku węgla do atmosfery. Naukowcy alarmują, że rozprzestrzeniający się ogień powoduje cierpienie nie tylko ludzi, ale też zwierząt i wpływa na środowisko. W związku z wysoką temperaturą topi się wieczna zmarzlina, a do atmosfery uwalnia się dwutlenek węgla oraz metanu. 

Zobacz wideo „Po przekroczeniu tego progu rafy koralowe przestaną istnieć"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: