"Moje ciepło". Trwa nabór do programu. Nawet 21 tys. zł dotacji do pompy ciepła. Jak skorzystać?

"Moje ciepło" to program, dzięki któremu można uzyskać dotację do pompy ciepła w wysokości nawet 21 tys. zł. Wnioski można już składać do FOŚiGW. Wcześniej trzeba spełnić kilka warunków. Wyjaśniamy zasady programu.

"W ramach stałego rozwoju w naszym kraju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego postanowiliśmy uruchomić program 'Moje Ciepło', który upowszechni w jednorodzinnych domach pompy ciepła. Są one źródłami ogrzewania nowoczesnymi, prostymi i praktycznymi w obsłudze, a co najważniejsze - zeroemisyjnymi" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w komunikacie.

Więcej o dotacjach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program "Moje ciepło" - zasady

Dofinansowanie w ramach programu "Moje ciepło" obejmuje powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, wykorzystywane do samego ogrzewania domu lub w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej. Budżet programu wynosi 600 mln zł. Nabór wniosków ruszył 29 kwietnia, a okres kwalifikowalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Beneficjantami programu "Moje ciepło" mogą być osoby fizyczne - właściciele bądź współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Osoby planujące zakup i montaż pompy ciepła w swoim nowym domu jednorodzinnym przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"Moje ciepło". Można otrzymać do 21 tys. zł refundacji

Wsparcie finansowe w ramach programu "Moje ciepło" ma być udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

Jak wyjaśnia NFOŚiGW w komunikacie, środki na obsługę nowego programu będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego - nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

"Z tej racji, że dopłaty z NFOŚiGW mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, program 'Moje Ciepło' będzie komplementarny wobec programu 'Czyste Powietrze', który z kolei wspiera wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w już istniejących, starszych budynkach" - podkreśla prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza, cytowany w komunikacie.

***

Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Licytuj dla Ukrainy

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?
Więcej o: