Czyste Powietrze. Dofinansowanie wzrosło do 69 tys. zł. Ale nie dla wszystkich

Osoby o najniższych dochodach mogą ubiegać się od wtorku nawet o 69 tysięcy złotych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Po kolejnych zmianach największy rządowy program antysmogowy przewiduje zwiększenie progu dofinansowania do 90 procent kosztów inwestycji.
Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny

Program Czyste Powietrze funkcjonuje od 2018 roku. Rząd dofinansowuje w nim wymianę pieców, które zanieczyszczają środowisko, na bardziej ekologiczne. Od wtorku 25 stycznia w programie zaszły ważne zmiany. 

Czyste Powietrze. Większe dofinansowanie dla osób o najniższych dochodach

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że obniżone zostaną progi dochodowe, uprawniające do uzyskania podwyższonego dofinansowania.

Ponad 1200 złotych w przypadku jednoosobowego gospodarstwa, 900 złotych w przypadku dwu i wieloosobowego gospodarstwa

- wskazała. Przypomniała, że o pomoc w wypełnieniu wniosku można zwrócić się do większości gmin w Polsce, które przystąpiły do współpracy przy tym programie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W trzeciej części programu, o najwyższe dofinansowanie, bo do 69 tysięcy złotych dotacji przy 90 procentach kosztów kwalifikowanych, mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku wynosi do 900 złotych w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1260 złotych w gospodarstwach jednoosobowych.

Czyste Powietrze. Podsumowanie programu wymiany pieców

Szefowa resortu klimatu przypomniała, że po wcześniejszych zmianach w programie, o dofinansowanie i kredyt na termomodernizację oraz wymianę źródła ciepła w budynku jednorodzinnym można ubiegać się również w bankach.

Do tej pory w programie Czyste Powietrze złożono ponad 380 tysięcy wniosków na kwotę przekraczającą 6 mld złotych. Podstawowy poziom dofinansowania dla właścicieli i współwłaścicieli budynków, których dochody nie przekraczają 100 tysięcy rocznie, to 25 tysięcy złotych, a w przypadku inwestycji z mikroinstalacją fotowoltaiczną - 30 tysięcy złotych.

Podwyższony poziom dofinansowania (do 37 tysięcy złotych) dotyczy wnioskodawców, których przeciętny miesięczny dochód na osobę wynosi do 1564 złote w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 złotych w gospodarstwie jednoosobowym.

***

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: