Pingwin mały to najmniejszy z występujących na świecie gatunków pingwinów. Mierzy około 25-30 cm i ważą 1-1,5 kilograma. Dla porównania — pingwin cesarski mierzy 110-120 cm i waży od 23 do 45 kg, z kolei pingwin grzebieniasty osiąga wysokość 50-70 cm, ale waży tylko 2,5-4 kg. Gatunek jest zagrożony.
Ptaki wyrzucane na brzeg przebadano na obecność chorób i toksyn, ale wszystko wskazuje na to, że umarły z głodu. Wszystkie osobniki ważyły mniej więcej połowę tego, ile powinny, nie miały w ogóle warstwy tłuszczu i tkanki mięśniowej.- To, że morskie ptaki wymierają w dużych grupach przez surową pogodę, nie jest dziwne. Ale w przypadku pingwinów zdarzało się to raz na dekadę, a teraz były już trzy takie zdarzenia w ciągu sześciu lat — powiedziała w rozmowie z NBC News Graeme Taylor z Nowozelandzkiego Departamentu Ochrony.
Więcej informacji o środowisku znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Eksperci spodziewali się wymierania pingwinów ze względu na La Niñę, anomalię pogodową, która ma wpływ na pogodę na całym świecie i występuje zwykle, co 3-5 lat. Z prognoz wynika jednak, że zjawisko utrzyma się do końca roku, w związku z czym będzie to trzeci sezon jesienno-zimowy z La Niñą z rzędu.
Pingwiny małe są pod ochroną. Nowozelandzki Departament Ochrony apeluje m.in., by nie zaczepiać zwierząt, nie spuszczać psów ze smyczy w rejonach, gdzie pingwiny występują i dzwonić na specjalną infolinię, gdy widzi się zwierzę ranne lub w niebezpieczeństwie.
La Niña to anomalia pogodowa polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Powstaje, gdy temperatura powierzchni Pacyfiku w pobliżu równika (głównie u wybrzeży Ameryki Południowej) jest niższa od średniej. Zjawisko wzmagają wiatry pasatowe, które wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię. W trakcie występowania La Niña pasaty są silniejsze niż zazwyczaj.
Przez to zjawisko do Stanów Zjednoczonych napływa więcej zimnego powietrza znad Kanady. Tym samym zima w USA jest chłodniejsza. W Indiach La Niña zwiększa ryzyko wystąpienia silniejszych monsunowych opadów deszczu. Może wpływać również na warunki atmosferyczne w Europie, ale odległość Starego Kontynentu od Oceanu Spokojnego utrudnia przewidzenie zależności.
El Niño i La Niña są naturalnie występującymi czynnikami, które wpływają na klimat Ziemi. Obecnie jednak wszystkie zjawiska pogodowe występują na tle wywołanych przez człowieka zmian klimatycznych zaostrzających ekstremalne warunki pogodowe i wpływających na cykl wodny.