Czyste Powietrze Plus. Rząd przeznaczy dwa mld zł na program. Wnioski od 15 lipca

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła w Radomiu, że rząd przeznaczy dwa miliardy złotych na program Czyste Powietrze Plus. Jeśli okaże się on sukcesem, niewykluczone, że przeznaczone zostaną kolejne środki. Różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest możliwość szybkiego prefinansowania 50 proc. kosztów inwestycji.

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. W jego ramach będzie można uzyskać środki przed rozpoczęciem proekologicznych inwestycji w gospodarstwach domowych.

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny

Rząd uruchamia program Czyste Powietrze. Wnioski od 15 lipca

Podczas konferencji prasowej w Radomiu ministerka Anna Moskwa powiedziała, że wnioski o zaliczkę na wymianę źródła ciepła albo termomodernizację będzie można składać od 15 lipca, a zasadniczą różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest możliwość uzyskania szybkiego prefinansowania 50 procent kwoty inwestycji.

- Oczywiście beneficjent decyduje, jaki będzie zakres prac, które chce wykonać - tak, żeby jego dom był efektywny, a rachunek niższy. Następnie - po zakończeniu - w szybkim terminie dostaje pozostałą część kwoty - wyjaśniła minister Anna Moskwa.

Więcej informacji na temat klimatu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała, że w ramach Czystego Powietrza Plus dofinansowanie trafi bezpośrednio do wykonawcy modernizacji, aby umożliwić mu zakup materiałów i jak najszybciej przystąpić do prac modernizacyjnych. - W wielu przypadkach może się zdarzyć, że uda się jeszcze przed tym sezonem albo w trakcie sezonu jesienno-zimowego, zakończyć program i zmienić źródło ciepła na przykład na pompę ciepła - mówiła minister Anna Moskwa.

Czyste Powietrze Plus. Rząd przeznaczy dwa mld zł na program

Rząd będzie również zachęcał samorządy do wsparcia mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dopłat w ramach programu Czyste Powietrze Plus. W sumie na dotacje rząd przeznaczy dwa miliardy złotych z możliwością powiększenia tej puli.

Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę źródła ciepła na ekologiczne, a także przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Do tej pory złożono około 500 tysięcy wniosków na łączną sumę sześciu miliardów złotych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: