Katastrofa ekologiczna na Odrze. Resort klimatu wyłoży miliony na odbudowę ekosystemu rzeki. Będzie raport

Wkrótce wystartuje program odbudowy ekosystemu Odry - przekazała wiceministerka klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Jak dodała, na ten cel mają zostać przekazane środki w wysokości 14 milionów złotych.
Zobacz wideo Mieszkanka nadoodrzańskiej miejscowości o objawach, które zauważyła u siebie i bliskich po kontakcie z wodą

Środki te - 14 mln złotych - trafią m.in. na zarybianie rzeki. - Decyzja o przekazaniu tej kwoty wynika z poczucia odpowiedzialności nie tylko za to, co się wydarzyło na Odrze, ale też za to, co stanie się w przyszłości - powiedziała Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej w Szczecinie.

Wiceministerka klimatu wyraziła również nadzieję, że wspólna praca pozwoli odbudować ekosystem rzeki i uchronić w przyszłości Odrę przed podobnymi sytuacjami, jak tego lata.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ciąża - zdjęcie ilustracyjneAborcja w Polsce. Lekarz zataił przed pacjentką, że płód nie ma czaszki

Kiedy dowiemy się, co wydarzyło się na Odrze?

Małgorzata Golińska zapowiedziała też, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przedstawiony raport zespołu ekspertów na temat tego, co wydarzyło się na Odrze. Zastrzegła, że publikacja dokumentu nie będzie końcem badań i prac specjalistów.

Przypomnijmy, Najwyższa Izba Kontroli zajmie się urzędnikami państwowymi, którzy podejmowali decyzje w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Marian Banaś poinformował, że w Izbie "trwają intensywne prace analityczne, zmierzające do opracowania tematyki kontroli dotyczącej działań państwa w związku z kryzysem ekologicznym na Odrze i podjęcia tej kontroli w najbliższym czasie w ramach posiadanych przez NIK możliwości".

Do Prokuratury Generalnej natomiast wpłynął wniosek o objęcie nadzorem przez Prokuraturę Krajową wszystkich prowadzonych postępowań w sprawie zanieczyszczenia Odry.

Program odbudowy ekologicznej Odry ma ruszyć w październiku.

Mieszkaniec Brzezin odzyskał blisko 2 tys. złotychZapłacił 2 tys. złotych za wykopanie grobu, pozwał archidiecezję

Więcej o: