Papua-Nowa Gwinea. Po raz pierwszy od 140 lat zaobserwowano bażanciaka czarnoszyjego

Po 140 latach zespołowi amerykańskich naukowców udało się zaobserwować ponownie bażanciaka czarnoszyjego, gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych zamieszkujący należącą do Papui-Nowej Gwinei Wyspę Fergussona - podało American Bird Conservancy. - Po miesiącu poszukiwań, widząc pierwsze zdjęcia, czułem się jakbym znalazł jednorożca - mówił jeden z kierowników wyprawy naukowej.
Zobacz wideo O co walczy inicjatywa Wschód? Wyjaśnia organizatorka protestu

Zespół naukowców i obrońców przyrody szukał bażanciaka czarnoszyjego od kilku lat. Było wiadomo, że ptak występuje na Wyspie Fergussona we wschodniej części Papui-Nowej Gwinei. Tamtejsi myśliwi wiele razy opisywali charakterystyczne odgłosy wydawane przez zwierzę.

Nowo wykonane zdjęcia i filmy to pierwsze udokumentowane dowody na jego istnienie od 1882 roku. To wtedy również bażanciak został pierwszy raz opisany.

Papua-Nowa Gwinea. Naukowcy odnaleźli bażanciaka czarnoszyjego

W celu odszukania ptaka przeprowadzono liczne konsultacje z lokalnymi mieszkańcami. Naukowcy zainstalowali w lasach 20 ukrytych kamer w miejscach, gdzie słychać było bażanciaka. Badaczom udało się zaobserwować zwierzę zaledwie kilka dni przed końcem wyprawy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Kiedy zbieraliśmy sprzęt, uznałem, że jest mniej niż jeden procent szans na uzyskanie zdjęcia bażanciaka - mówił cytowany przez American Bird Conservancy Jordan Boersma, jeden z kierowników ekspedycji. - Potem, gdy przewijałem zdjęcia, jedno mnie oszołomiło. I jak się okazało było to zdjęcie bażanciaka idącego tuż obok naszego aparatu - mówił dalej.

- To taki moment, o którym śnią obrońcy przyrody i obserwatorzy ptaków - dodał John Mittermeier. - Po miesiącu poszukiwań, widząc te pierwsze fotografie, czułem się jakbym znalazł jednorożca. To moment, o którym marzysz przez całe życie jako konserwator i obserwator ptaków - stwierdził naukowiec. 

Papua-Nowa Gwinea. Naukowcy zaobserwowali rzadki gatunek ptaka

O bażanciaku czarnoszyim ornitolodzy wiedzą niewiele. Wiadomo, że ptak występuje na Wyspie Fergussona, a jego populacja jest mała i ciągle spada. Naukowcy liczą, że informacje, które zgromadzili, pomogą im w ochronie zwierzęcia oraz innych, których także nie zaobserwowano od lat.

- Oprócz nadziei na odszukanie innych zaginionych gatunków, szczegółowe informacje zebrane przez zespół posłużą do stworzenia bazy wiedzy o tym, jak chronić ten niezwykle rzadki gatunek ptaka - wyjaśnił Roger Safford, uczony z organizacji BirdLife International.

 
Więcej o: