Robot postrachem barszczu Sosnowskiego. "Strzela" do niego mikrofalami. Zbudowali go Polacy

Samobieżny robot sterowany pilotem może nagrzać i zniszczyć korzenie inwazyjnego barszczu Sosnowskiego bez chemii i wpływu na środowisko naturalne. Urządzenie emitujące mikrofale w głąb rośliny opracowali naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wynalazek jest jednym z nagrodzonych na tegorocznej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Robot atakujący barszcz Sosnowskiego mikrofalami

Robot może być stosowany w różnych typach siedlisk, zmiennie uwilgotnionych. Jednostkowy nacisk robota na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka. Mikrofale emitowane przez anteny mogą niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu.

Zespół twórców technologii wyjaśnia, że ich urządzenie emituje promieniowanie z anteny tubowej. Powoduje to nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, a w konsekwencji - denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. Nagrzewane i niszczone są też liczne nasiona, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Autorzy proponują zastosowanie robota do trwałej eliminacji niepożądanej roślinności z różnych siedlisk, w tym obszarów cennych przyrodniczo, jak Natura 2000 czy parki krajobrazowe i narodowe.

Barszcz Sosnowskiego trudno zniszczyć

"Specyfiką tej grupy roślin jest to, że mogą one regenerować nawet z niewielkiego fragmentu karpy" - podkreśla cytowana w materiale uczelni członkini zespołu dr inż. Beata Grygierzec z Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego URK. Dodaje, że żadna inna metoda nie ogranicza rozwoju roślin z diaspor. W przeciwieństwie do innych znanych technologii robot potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion.

Jak zapewnia rektor URK dr hab. inż. Sylwester Tabor, także współtwórca innowacji, proponowana przez zespół technologia rozwiązuje także kwestię zbioru i kosztownej utylizacji roślin inwazyjnych. Naukowiec zaznacza, że barszcz Sosnowskiego jest jedną z najbardziej inwazyjnych roślin w Polsce.

kol/ ekr/

Artykuł pochodzi z portalu PAP - Nauka w Polsce

Więcej o: