Budynki w Polsce będą oceniane za swoją ekologiczność. "Nadchodzi ekobudownictwo"

Unia Europejska wprowadza rewolucyjne zmiany w mieszkalnictwie. Docelowo wszystkie budynki w państwach członkowskich mają być zeroemisyjne. Ponadto każdy otrzyma swoją "klasę energetyczną" i w najbliższych latach będzie musiał zredukować zużycie emisji gazów cieplarnianych.

Według wyliczeń Komisji Europejskiej sektor budynków odpowiada za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Oznacza to duże zmiany dla budownictwa także w Polsce.  

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Fotowoltaika na wszystkich domach 

Przede wszystkim Unia Europejska wyznaczyła kilka dat, do których określone budynki mają stać się zeroemisyjne. Ważny termin wyznaczono na 2029 roku, gdy na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych ma znaleźć się fotowoltaika.  

Ponadto od 2029 r. ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży kotłów gazowych, a w 2025 r. zlikwidowane zostaną dofinansowania kotłów na paliwa kopalne. Równolegle do 2026 r. UE chce zainstalować w państwach członkowskich 20 mln pomp ciepła a do 2030 r. aż 60 mln - wylicza Stref Inwestorów.  

Głównym celem jest jednak sprawienie, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej będą zeroemisyjne, a już istniejące zostaną przekształcone do 2050 r. 

Budynki dostaną klasę energetyczną

Z tego powodu państwa członkowskie muszą zmienić charakterystykę energetyczną budynków. Ministerstwo Rozwoju rozpoczęły już prekonsultacje projektu rozporządzenia przewidującego metodologię ich wyznaczania. Wspominana charakterystyka będzie opisywana w formie klas energetycznych, które zastąpią popularny suwak.  

Będzie to nic innego jak energetyczna legitymacja z oceną. Klasa energetyczna będzie bowiem układać budynki w skali od A+ (najlepsza) do G (najgorsza). Odpowiednia literka będzie przyznawana na podstawie poziomu rocznego zużycia energii dla danego budynku, jak i skali emitowanych przez niego zanieczyszczeń. Domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, użyteczności publicznej, czy gospodarcze będą jednak klasyfikowane osobno.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zielona transformacja. "Nadchodzi ekobudownictwo"

Komisja ITRE przewiduje, że do 2030 r. budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E, a do 2033 r. - klasę D. Z kolei budynki niemieszkalne i publiczne mają zostać zmodernizowane szybciej, bo do 2027 i 2030 r. - podaje interia. "Nadchodzi ekobudownictwo i termomodernizacja" - przewiduje Tomasz Narkun, analityk rynku nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prekonsultacje dot. wyznaczania wspominanych klas energetycznych do 28 lutego. 

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci.

 

Więcej o: