"Kokainowe hipopotamy" trafią do innych krajów. Kolumbia nie radzi sobie ze zwierzętami Escobara

Kolumbia wyśle część "kokainowych hipopotamów" do Indii i Meksyku. Zwierzęta, które przed laty należały do narkotykowego bossa Pablo Escobara, rozmnożyły się na potęgę i stanowią zagrożenie dla innych gatunków i ludzi.

Oryginalne cztery hipopotamy - trzy samice i jeden samiec - należały do kolekcji egzotycznych zwierząt Pablo Escobara. Po jego śmierci w 1993 roku władze Kolumbii zdołały rozlokować większość zwierząt, ale hipopotamy okazały się zbyt trudne w transporcie. Przez 30 lat populacja urosła do około 130-160 osobników, które rozeszły się daleko poza Medellin, gdzie swoją posiadłość miał baron narkotykowy.

Z czterech do 1500 osobników w 50 lat

Hipopotamy stanowią teraz poważne zagrożenie dla innych gatunków i ludzi, a z badań opublikowanych na łamach "Nature" wynika, że w ciągu kolejnych 20 lat ich populacja może sięgnąć nawet 1500 osobników. 

Władze Kolumbii próbowały stosować na hipopotamach zastrzyki antykoncepcyjne, ale nie przyniosły one oczekiwanych skutków. Dlatego 70 hipopotamów ma zostać przetransportowanych do Indii (60) i Meksyku (10). W krajach tych - tak samo, jak w Kolumbii - hipopotamy naturalnie nie występują, ale państwowe instytucje mają środki, by je przyjąć i kontrolować ich populację.

Wysłanie zwierząt do rodzimej Afryki przyniosłoby więcej szkód niż korzyści. Jak wyjaśniała biolożka prof. Maria Angele Echeverry na łamach CNN, przeniesienie zwierząt oznacza też przeniesienie ich patogenów, bakterii i wirusów. - Moglibyśmy przenieść do Afryki nowe choroby, które zagrażałyby nie tylko żyjącym na wolności hipopotamom, ale też całemu ekosystemowi - mówiła.

Posiadłość Pablo Escobara atrakcją turystyczną

Lokalne władze liczą, że po pozbyciu się niemal połowy zwierząt, uda im się kontrolować pozostałą populację "kokainowych hipopotamów" po Escobarze i będą one stanowić atrakcję turystyczną.

W posiadłości Hacienda Napoles poza hipopotamami mieszkały również antylopy, słonie, żyrafy i strusie. Obecnie dawna ziemia Escobara należy do kolumbijskiego rządu i urządzono na niej kompleks turystyczny z zoo, sześcioma hotelami, parkiem wodnym i pamiątkami po szefie kartelu z Medellin. Maskotką zoo jest hipopotamica Vanessa, która reaguje na swoje imię

Więcej o: