Karkonosze. Strażnikom puściły nerwy. Koniec pouczania, pora na mandaty

Strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego nałożyli mandaty za przebywanie poza szlakami i ostrzegają, że zamiast pouczeń będą również sięgać po "bardziej zdecydowane środki". Tymczasem na szlakach granicznych pojawiają się wspólne polsko-czeskie patrole.
Zobacz wideo Dlaczego Turnicki Park Narodowy nie istnieje?

"22 mandaty za przebywanie poza szlakami nałożyła właśnie Straż Parku. Przebywanie na szlakach zamkniętych dla ochrony cietrzewi czy sokołów jest również traktowane jak przebywanie poza szlakami, a szkody przyrodnicze są tu ewidentne. Strażnicy nie będą już pouczać, a sięgać po bardziej zdecydowane środki. Przekonywać i edukować będą nadal pozostali pracownicy KPN, a także wolontariusze, którzy będą się również pojawiać w górach. Na szlakach granicznych pojawiają się już wspólne polsko-czeskie patrole straży" - pisze w czwartek na swoim profilu na Facebooku Karkonoski Park Narodowy.

Zamknięte szlaki w Karkonoszach. Te miejsca są niedostępne

Od 1 kwietnia zamknięto niektóre odcinki szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego. Zakaz wstępu dotyczy pięciu tras znajdujących się na niebieskim, zielonym i żółtym szlaku. KPN podkreślało w komunikacie, że na te odcinki nie wolno wchodzić co najmniej do końca maja z uwagi na ochronę gatunkową i okres lęgowy cietrzewia oraz sokoła wędrownego. Miejsca niedostępne dla turystówoznaczane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia lub sokoła. Zamknięte zostały następujące trasy:

  • szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu,
  • szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu,
  • odcinek szlaku zielonego od Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego,
  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem,
  • szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów.

Podobnie po stronie czeskiej, w okresie od 15 marca do 31 maja na terenie KRNAP (Krkonoše National Park) zamknięte są dla ruchu turystycznego szlaki przecinające siedliska cietrzewia. Szczegóły można znaleźć pod TYM linkiem.

Więcej o: