Iran. Na granicy z Afganistanem doszło do starcia z talibami. Powodem konflikt o wodę

Na granicy Iranu z Afganistanem doszło do wymiany ognia z talibami. Obie strony poinformowały o śmiertelnych ofiarach starcia, co może pogłębić istniejący już konflikt między krajami. Spór dotyczy natomiast dostępu do wody. Teheran oskarża władze Afganistanu o niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań, podkreślając zarazem, że ok. 97 proc. terytorium Iranu jest zagrożone suszą.

Jak poinformowała agencja Associated Press, na granicy irańsko-afgańskiej miało miejsce starcie zbrojne. Wymiana ognia między Irańczykami i kontrolującymi Afganistan talibami to kolejna odsłona tamtejszego konfliktu. Jego główną przyczyną jest spór o dostęp Iranu do wody z rzeki Helmand, której źródła znajdują się na terytorium Afganistanu.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 156

Granica Iranu z Afganistanem. Doszło do starcia zbrojnego z talibami. Są ofiary śmiertelne

Obie strony oskarżają się nawzajem o rozpoczęcie wymiany ognia, do którego doszło 27 maja. Irańskie media przekazały, że w starciu zginęło co najmniej dwóch strażników granicznych. Rzecznik afgańskiego MSW również wspomniał o dwóch ofiarach śmiertelnych (po każdej ze stron miała zginąć jedna osoba).

Rzecznik ministerstwa obrony Afganistanu wezwał do deeskalacji napięć, mówiąc, że "usprawiedliwianie wojny i negatywnych działań nie leży w interesie żadnej ze stron". Podkreślił też, że afgańskie władze "uważają dialog za rozsądny sposób rozwiązania każdego problemu".

Z kolei irańska agencja informacyjna stwierdziła, że Iran zadał talibom "ciężkie straty i poważne szkody". - Siły graniczne Islamskiej Republiki Iranu zdecydowanie zareagują na każde przekroczenie granicy i agresję, a obecne władze Afganistanu muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za swoje działania, które są sprzeczne z normami społeczności międzynarodowej - stwierdził Ahmad-Reza Radan, szef irańskiej policji. Następnie dodał, że Afganistan powinien odpowiedzieć za naruszenie zasad, które zostały zawarte na mocy porozumienia z 1973 roku.

Narasta konflikt między Iranem i Afganistanem. Chodzi o dostęp do wody. Irańczycy zmagają się z suszami

W ostatnim czasie coraz poważniejszy staje się konflikt Iranu z Afganistanem o dostęp do wody. W 1973 roku oba państwa podpisały umowę, na mocy której Afganistan musi każdego roku dostarczać Iranowi 820 mln metrów sześciennych wody z rzeki Helmand. Teheran twierdzi, że Afganistan łamie te zobowiązania, dostarczając Iranowi zaledwie cztery proc. należnej mu objętości wody, o czym możemy przeczytać na portalu rferl.org. Niedawno prezydent Ebrahim Raisi ostrzegł władze w Kabulu, że powinny one "poważnie potraktować kwestię praw Iranu do wody", ponieważ jeśli obecna sytuacja nie ulegnie zmianie, ucierpią na tym relacje afgańsko-irańskie.

Sytuacja hydrologiczna Iranu staje się coraz trudniejsza. Irańska Organizacja Meteorologiczna podaje, że obecnie ok. 97 proc. terytorium kraju jest zagrożone suszą. Organizacja Narodów Zjednoczonych również dostrzega to zjawisko. ONZ zauważyło, że choć susze występujące w Iranie to problem istniejący już od 30 lat, w ciągu ostatniej dekady nasilił się on jeszcze bardziej.

Więcej o: