Nadchodząca burza niesie ze sobą nie tylko ryzyko przemoknięcia do suchej nitki, ale również zostania porażonym piorunem, co może skończyć się tragicznie. Wybierając się na spacer w lecie, warto znać kilka podstawowych zasad związanych z tym zjawiskiem atmosferycznym. Decyzję o postępowaniu w takich sytuacjach pomoże nam podjąć sposób na obliczanie odległości od zbliżających się wyładowań.
Do oszacowania tego, w jakiej odległości od burzy się obecnie znajdujemy, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Kluczem do sukcesu jest tutaj wnikliwa obserwacja nieba. Wraz z pojawieniem się błyskawicy powinniśmy rozpocząć odliczanie, które zakończymy w momencie usłyszenia grzmotu. Przyjmuje się, że 3 sekundy to odległość około kilometra. Przekładając liczbę sekund na kilometry, zgodnie z tą skalą dowiemy się, jak szybko burza dotrze do miejsca, w którym obecnie jesteśmy. Przy szacowaniu odległości od wyładowań atmosferycznych pomocna będzie również zasada 30-30 propagowana między innymi przez TOPR. Zgodnie z jej założeniami w sytuacji, gdy od błyskawicy do grzmotu minęło mniej niż 30 sekund, powinniśmy skupić się na znalezieniu schronienia. Analogicznie opuścić je możemy dopiero po upływie 30 minut od ostatniego grzmotu.
Choć ukrycie się w bezpiecznym miejscu przed nadchodzącą burzą wydaje się być najbardziej logicznym rozwiązaniem, nie zawsze zastanie nas ona w domu lub w pobliżu zabudowań. Przebywając na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie próbuj wykorzystywać do ochrony przed deszczem drzew, w szczególności tych wolnostojących. Unikaj również przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie możesz stanowić najwyższy punkt. Jeśli już znalazłeś się w takiej sytuacji, przybierz najbezpieczniejszą pozycję, kucając ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Gdy na pustym terenie znajduje się grupa osób, wszystkie powinny rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarza również woda i bliskość metalowych przedmiotów. Jeśli burza zaskoczyła cię w trakcie podróży, możesz pozostać w swoim samochodzie. Zaparkowany z dala od drzew będzie stanowił schronienie przed piorunami. Więcej wskazówek na temat postępowania w trakcie burzy znajdziesz na stronie gov.pl.