Grecki Akropol zamknięty przez upały. W Atenach temperatura przekracza 40 stopni

Akropol w Atenach został zamknięty w samym środku dnia. Powodem tej decyzji jest fala upałów. Wcześniej na terenie słynnego zabytku zasłabła jedna turystka.
Zobacz wideo "Z tymi politykami, które mamy, możemy spodziewać się wzrostu temperatury o 3 stopnie"

Greckie Ministerstwo Kultury powiadomiło, że w piątek Akropol został zamknięty w godzinach od 12:00 do 17:00 z powodu upału. Obiekt może zostać zamknięty w środku dnia również w sobotę. - Jest wysoce prawdopodobne, że jutro podejmiemy taką samą decyzję - powiedziała ministerka kultury Grecji Lina Mendoni. Z kolei jak dodaje CNN, policja i służby ratownicze udzieliły pomocy turystce, która w piątek rano zasłabła w Akropolu z powodu wysokich temperatur. Obiekt zwykle jest otwarty w godzinach od 8:00 do 20:00.

Upały w Grecji, pożar w Chorwacji. Europa się smaży

W Atenach termometry pokazały dziś nieco ponad 40 stopni Celsjusza, ale Akropol, słynny zabytek starożytnej Grecji, położony jest na szczycie wzgórza, a tam temperatury są zazwyczaj jeszcze wyższe. Grecja obawia się, że fala upałów może zapoczątkować pożary na wielką skalę, tak jak to miało miejsce w 2021 roku. Tymczasem w Chorwacji już pojawił się ogień. Pożar wybuchł w okolicy wsi Grebaštica, położonej niedaleko miasta Szybenik w środkowej Dalmacji. Ogień szybko rozprzestrzenił się z powodu silnego wiatru. W płomieniach stanęły m.in. budynki mieszkalne, spłonęło też kilka samochodów.

Fala upałów dotarła do wielu krajów Europy. W niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Chorwacji i Włoch temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza - zauważa CNN. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ostrzegła w komunikacie, że "to dopiero początek" upałów. Meteorolodzy obawiają się nawet, że padnie rekord wysokości temperatury w historii Europy. Dotychczas najwyższą temperaturę w historii Europy odnotowano 11 sierpnia 2021 r. we Floridii, włoskim mieście w sycylijskiej prowincji Syrakuzy.

Upały w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Tymczasem w Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla niemal całego kraju. Alerty obowiązują w północnej i środkowej Polsce od soboty od południa do poniedziałku do godziny 20:00, a w południowej Polsce od niedzieli od południa do poniedziałku do 20:00. Temperatura maksymalna wyniesie od 31 stopni Celsjusza na wschodzie i do 35 stopni na zachodzie kraju. Z kolei temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze Polski wynosić będzie od 18 do 20 stopni Celsjusza. W niedzielę termometry pokażą od 30 do 33 stopni Celsjusza, zaś w poniedziałek około 30 stopni Celsjusza.

Więcej o: