Nawet 2700 litrów wody może być potrzebne do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki. Koszulki, która nieraz bywa założona kilka razy i ląduje na dnie szafy lub w koszu. Ale ubraniom można dać drugie życie, a przy okazji wesprzeć ludzi, którym na co dzień brakuje dostępu do czystej wody - wszystko w ramach akcji PAH i marki Ubrania do Oddania.
W ramach akcji "Zamień modę na wodę" każdy może przekazać już nieużywane, ale wciąż nadające się do noszenia ubrania. A za każdy kilogram, który trafi do Ubrania do Oddania, 1 zł trafi na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz poprawy dostępu do wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.
Ubrania można przekazać zarówno osobiście, jak i przez kuriera (bez opłat), po wypełnieniu formularzu na stronie ubraniadooddania.pl/pah-woda. Paczka powinna mieć nie mniej niż 10 kg ubrań i nie więcej niż 30.
Co później dzieje się z paczkami przekazanymi do Ubrania do Oddania? Firma sortuje je i sprzedaje, ponownie wprowadzając do obiegu. Dlatego przyjmowane są rzeczy nadające się do wprowadzenia do drugiego obiegu, bez dziur, zmechaceń, plam, czyste, kompletne i niezniszczone. Mogą to być wszystkie elementy garderoby (damskie, męskie, dziecięce), pary butów, a także torebki i plecaki, czapki i szaliki, koce czy zabawki.
O tym, jak prawidłowo przygotować karton z ubraniami, dowiesz się z tego filmiku:
Dostęp do czystej wody jest najbardziej podstawową potrzebą, a jednak miliony ludzi na świecie nie są w stanie jej zapewnić. Składają się na to zarówno warunki klimatyczne (pogłębiane przez zmianę klimatu), jak i ekonomiczne, gdy społeczności nie stać np. na wykopanie studni.
- U nas tego jeszcze tak nie widać, ale skutki zmian klimatycznych to codzienność w wielu krajach – mówi Magdalena Irzycka z PAH. - Obserwujemy to codziennie w swojej pracy - w Rogu Afryki trwa największa od 40 lat susza, a mieszkańcy tego rejonu mają dramatyczny problem z dostępem do wody.
Paradoksalnie także nadmiar wody może oznaczać, że brakuje jej dla ludzi. Bo gdy potężne powodzie - a takie zdarzały się w ostatnich latach m.in. w Somalii, Sudanie Południowym, Jemenie - zalewają studnie i ujęcia wody brudną wodą powodziową, ludzie nie mają skąd czerpać wody nadającej się do picia. Budowane przez PAH studnie są zabezpieczane przed skutkami powodzi tak, by nawet w przypadku zalania mogły dostarczać bezpieczna do picia wodę.
Poza samą pomocą, akcja ma także walor edukacyjny - podkreślają organizatorzy. - Sektor mody ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, według raportów klimatycznych odpowiada za 10 proc. emisji dwutlenku węgla i aż za 20 proc. zanieczyszczeń wody - mówi Zosia Zochniak z Ubrania do Oddania. - Szczególnie wodochłonny jest proces produkcji odzieży. Warto podkreślić, że aby wytworzyć jedną bawełnianą koszulkę, zużywa się nawet 2500 litrów wody, czyli tyle, ile wypijają trzy osoby w ciągu roku. Liczby mówią same za siebie. Odpowiedzialna moda jest nam niezwykle potrzebna.
"Przedłużając" życie ubrań przez oddanie ich do drugiego obiegu zmniejsza się zapotrzebowanie na nowe rzeczy, a więc i potencjalny wpływ na środowisko i zużycie zasobów.