Najcieplejsze jezioro w Polsce? Woda ma nawet 30 stopni. "Elektrownia po prostu ją podgrzewa"

Jezioro w Licheniu Starym to jeden z najcieplejszych tego typu zbiorników wodnych w Polsce. Rekordowa odnotowana temperatura wody wyniosła w nim aż 30 st. C. Wszystko za sprawą elektrowni w Koninie, której proces chłodzenia podgrzewa jezioro.

Polskie morze słynie ze złocistego piasku, pięknych plaż i szalejącego na nich wiatru. Bałtyk rzadko bywa jednak ciepły, a kąpiel w nim często przypomina morsowanie. Jak się okazuje, naprawdę ciepłej wody można zaznać w jednym z polskich jezior - w Licheniu Starym.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Gdzie wybrać się nad jezioro? Temperatura wody do nawet 30 st. C

Niepozorne jezioro można nazwać ewenementem w skali kraju. Woda w nim jest zawsze ciepła, a jej rekordowa odnotowana temperatura wynosiła ponad 30 st. C. Jak to możliwe? Woda w jeziorze podgrzewana jest przez elektrownię chłodzącą swoje systemy. - Ciepło bierze się stąd, że jest to zbiornik zasilający chłodzenie elektrowni w Koninie. Elektrownia po prostu podgrzewa nam wodę. W tym sezonie był już rekord ciepła wody i wynosił 27 st. C - wyjaśniał w rozmowie z "Faktem" Szymon Ludwin, ratownik na plaży miejskiej w Licheniu Starym.

Najcieplejsze jezioro w Polsce. "Po wyjściu z wody jest zimno"

Licheń Stary położony jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Wieś licząca około 1 500 mieszkańców słynie przede wszystkim z wybudowanego w niej Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Z tego powodu w tamte rejony często organizowane są pielgrzymki. - My przyjeżdżamy na pielgrzymkę do Lichenia, a przy okazji korzystamy z tego, że jest ładna pogoda i przyjeżdżamy nad to jezioro, bo woda jest tu bardzo ciepła. Jesteśmy tutaj już po raz szósty - opowiadała "Faktowi" Katarzyna Odolanowska. - Ja nie wiedziałam, że to najcieplejsze jezioro, ale dzieci mówią, że jak wyjdą z wody, to jest im zimno - przyznała pani Renata.

Więcej o: