Szczecin. Zamówił nietypowe spodnie. Teraz grozi mu pięć lat więzienia

Do Oddziału Celnego w Szczecinie trafiła przesyłka ze spodniami z Indonezji. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie ich materiał. Spodnie były bowiem wykonane ze skóry pytona - gatunku objętego ochroną w handlu międzynarodowym. Ich nabywcę czekać mogą poważne konsekwencje.

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Szczecinie skontrolowali przesyłkę z Indonezji, która miała trafić do jednego z mieszkańców miasta. W deklaracji znajdowała się informacja, że paczka zawiera spodnie. Tak było faktycznie. Nie pojawił się tam jednak dopisek, że są to spodnie ze skóry pytona - gatunku objętego ochroną. Sprawę opisała na swoim portalu Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Zobacz wideo Handel dzikimi zwierzętami na czarnym rynku to dziesiątki milionów dolarów. To więcej niż handel bronią

Do pięciu lat więzienia za spodnie z pytona. Gatunek węża objęty jest ochroną

Po otwarciu paczki oględzin spodni dokonała koordynatorka ds. CITES, która stwierdziła, że są uszyte ze skóry pytona. Przesyłka trafiła do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Dalszym postępowaniem ma zająć się komórka dochodzeniowo-śledcza tego urzędu.

Szczecińscy celnicy poinformowali, że za zamówienie spodni z zagrożonego gatunku węża mężczyźnie grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 128 Ustawy o ochronie przyrody za naruszenie przepisów dotyczących przewozu chronionych gatunków grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Ochrona zagrożonych gatunków. Handel międzynarodowy wymaga specjalnych zezwoleń

Pytony objęte są ochroną na podstawie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), zwanej również skrótowo "konwencją waszyngtońską". Jej celem jest ograniczenie handlu gatunkami zwierząt i roślin, których niekontrolowane pozyskiwanie groziłoby ich wyginięciem. Do dziś konwencja została przyjęta przez 183 państwa oraz Unię Europejską.

Konwencja waszyngtońska została sporządzona w 1973 r. i obowiązuje od 1975 r. Polska ratyfikowała przystąpienie do CITES w grudniu 1989 r., a jej postanowienia obowiązują w kraju od 12 marca 1990 r. Z listy udostępnionej na portalu Granica.gov.pl dowiadujemy się, że ochronie podlegają między innymi krokodyle, warany, węże należące do dusicieli, małże z oceanów i mórz tropikalnych, korale rafotwórcze, niedźwiedzie, a także większość papug i ptaków drapieżnych. Łącznie pod ochroną znajduje się kilkadziesiąt tysięcy roślin i zwierząt.

Handel międzynarodowy okazami tych gatunków wymaga specjalnych pozwoleń. Wniosek o uzyskanie zezwolenia złożyć można w Ministerstwie Klimatu i Ochrony Środowiska. Szczegóły dotyczące procedury dostępne są na rządowej stronie Biznes.gov.pl.

Więcej o: