Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Szczecinie skontrolowali przesyłkę z Indonezji, która miała trafić do jednego z mieszkańców miasta. W deklaracji znajdowała się informacja, że paczka zawiera spodnie. Tak było faktycznie. Nie pojawił się tam jednak dopisek, że są to spodnie ze skóry pytona - gatunku objętego ochroną. Sprawę opisała na swoim portalu Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Po otwarciu paczki oględzin spodni dokonała koordynatorka ds. CITES, która stwierdziła, że są uszyte ze skóry pytona. Przesyłka trafiła do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Dalszym postępowaniem ma zająć się komórka dochodzeniowo-śledcza tego urzędu.
Szczecińscy celnicy poinformowali, że za zamówienie spodni z zagrożonego gatunku węża mężczyźnie grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 128 Ustawy o ochronie przyrody za naruszenie przepisów dotyczących przewozu chronionych gatunków grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Pytony objęte są ochroną na podstawie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), zwanej również skrótowo "konwencją waszyngtońską". Jej celem jest ograniczenie handlu gatunkami zwierząt i roślin, których niekontrolowane pozyskiwanie groziłoby ich wyginięciem. Do dziś konwencja została przyjęta przez 183 państwa oraz Unię Europejską.
Konwencja waszyngtońska została sporządzona w 1973 r. i obowiązuje od 1975 r. Polska ratyfikowała przystąpienie do CITES w grudniu 1989 r., a jej postanowienia obowiązują w kraju od 12 marca 1990 r. Z listy udostępnionej na portalu Granica.gov.pl dowiadujemy się, że ochronie podlegają między innymi krokodyle, warany, węże należące do dusicieli, małże z oceanów i mórz tropikalnych, korale rafotwórcze, niedźwiedzie, a także większość papug i ptaków drapieżnych. Łącznie pod ochroną znajduje się kilkadziesiąt tysięcy roślin i zwierząt.
Handel międzynarodowy okazami tych gatunków wymaga specjalnych pozwoleń. Wniosek o uzyskanie zezwolenia złożyć można w Ministerstwie Klimatu i Ochrony Środowiska. Szczegóły dotyczące procedury dostępne są na rządowej stronie Biznes.gov.pl.