Data startu misji Dragon C2/C3 - 7 lutego 2012

NASA ogłosiła datę startu misji Dragon C2/C3, którą wyznaczono na siódmego lutego 2012 roku. Data startu może jeszcze ulec zmianie, w zależności od stanu przygotowań do misji.

Połączona wyprawa demonstracyjna C2/C3 kapsuły Dragon jest jedną z najważniejszych misji ostatnich lat związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Jest to połączona misja, w trakcie której wykazane zostanie, że komercyjny pojazd może bezpiecznie zacumować do ISS, po czym zostanie dokonany transfer ładunku na i ze Stacji.

Praktycznie przez cały 2011 rok trwały prace, analizy i negocjacje pomiędzy firmą SpaceX oraz partnerami uczestniczącymi w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym i NASA. Pojawiały się również sprzeczne informacje na temat akceptacji połączenia misji C2/C3, także ze strony Rosjan. Trwała również budowa kilku kapsuł Dragon - ta przeznaczona do misji C2/C3 (lub oddzielnej C2) została dostarczona do Kennedy Space Center 23 października 2011.

Jeszcze kilka miesięcy temu zdawało się, że misja Dragon C2/C3 nastąpi pod koniec 2011 roku. Wskutek przedłużających się prac związanych z misją C2/C3 oraz problemów związanych z awarią podczas startu pojazdu Progress M-12M, stało się jasne, że start wyprawy C2/C3 opóźni się do 2012 roku. NASA oficjalnie potwierdziła ten fakt w dniu 9 grudnia, wyznaczając datę startu misji Dragon C2/C3 na 7 lutego 2012. Ten dzień powinien być uważany za najwcześniejszą możliwą datę startu wyprawy C2/C3 i w zależności od postępu przy końcowych pracach związanych z ostateczną akceptacją tej misji może ulec opóźnieniu.

Więcej o: