Sonda Parker Solar Probe minęła Wenus i leci w stronę Słońca. Niebawem pobije rekord prędkości

Bartłomiej Pawlak
Parker Solar Probe zbliża się coraz bardziej do Słońca. Sonda w zeszłym tygodniu minęła Wenus i jest już na ostatniej prostej w stronę naszej dziennej gwiazdy. Leci z prędkością ponad 110 tysięcy km/h, a jej "tarcza" nagrzała się już do ponad 100 stopni Celsjusza. Pod koniec stycznia Parker ponownie dotknie Słońca bijąc (znowu) rekord prędkości pojazdu stworzonego przez człowieka.

Misja Parker Solar Probe - choć wystartowała dopiero półtora roku temu - pozwoliła już na odkrycie kilku bardzo istotnych cech naszej dziennej gwiazdy. Sonda NASA do tej pory trzykrotnie przeleciała przez koronę słoneczną (choć opublikowane dane pochodziły tylko z dwóch pierwszych przelotów), a kolejne zbliżenie do Słońca będzie miało miejsce jeszcze w tym miesiącu.

>>> 5 odkryć sondy, która "dotknęła" Słońca na filmie opublikowanym przez NASA:

Zobacz wideo

Parker Solar Probe minął Wenus

Sonda została wystrzelona w sierpniu 2018 roku, a następnie korzystając z asysty grawitacyjnej Wenus, skierowała się w stronę Słońca. Po raz pierwszy w koronę naszej gwiazdy wleciała w listopadzie 2018 roku, bijąc przy tym zarówno rekord zbliżenia do Słońca, jak i rekord prędkości pojazdu stworzonego przez człowieka.

Dwa kolejne zbliżenia do Słońca (czyli peryhelia) sonda osiągnęła w kwietniu i wrześniu 2019 roku. Kilka dni temu NASA poinformowała, że Parker Solar Probe po raz drugi przeleciał w pobliżu Wenus.

Jak tłumaczy agencja, sonda zbliżyła się do planety na odległość zaledwie 1870 mil, czyli niespełna 3010 km. Bliski przelot pozwolił na skorzystanie z pola grawitacyjnego Wenus do zmiany kierunku i zwiększenia prędkości statku.

Parker Solar Probe - lokalizacjaParker Solar Probe - lokalizacja fot. screen ze strony NASA (parkersolarprobe.jhuapl.edu)

Znamy prędkość i temperaturę "tarczy" Parkera

Parker skierował się teraz już w stronę Słońca i zbliża się do niego z prędkością blisko 111 tys. km/h (a wartość ta cały czas rośnie). Do kolejnego peryhelium pozostało jeszcze 97 mln km (dla porównania odległość Ziemi od Słońca to ok. 150 mln km).

NASA po raz pierwszy od dłuższego czasu podała też temperaturę charakterystycznej "tarczy" chroniącej sondę przed szkodliwym działaniem Słońca. Na ten moment wynosi ona 117,5 stopnia Celsjusza, ale bardzo szybko rośnie. Jeszcze dzień przed sylwestrem temperatura wynosiła 104,5 stopnia, co - jak łatwo policzyć - daje dziennie nieco ponad 3,3 stopnia przyrostu.

Parker Solar Probe - dane sondyParker Solar Probe - dane sondy fot. screen ze strony NASA (parkersolarprobe.jhuapl.edu)

Tarcza jest jednym z kluczowych elementów statku, bez których misja w ogóle nie doszłaby do skutku. Osłonę wykonano z dwóch płyt z kompozytu węglowego, które rozdzielono lekką pianką węglową. Zewnętrzną warstwę pomalowano następnie białą powłoką, która ma za zadanie odbijać jak najwięcej światła. Całość ma 11,43 cm grubości, waży 72,5 kg i wytrzyma temperaturę nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza.

Bez specjalnej osłony termicznej urządzenia badawcze sondy uległyby zniszczeniu przy pierwszym peryhelium. Temperatura, do jakiej nagrzewa się wtedy tarcza, wynosi bagatela 1370 stopni Celsjusza, ale sam statek i jego wyposażenie schowane w cieniu utrzymuje przyjemne 29,4 stopnia Celsjusza.

Parker Solar Probe - wizja artystyParker Solar Probe - wizja artysty fot. NASA/JHU/APL

Więcej na temat budowy sondy Parker oraz wykorzystanych technologii możecie przeczytać w TYM miejscu.

Kolejne peryhelium i kolejne rekordy w styczniu

Parker Solar Probe po raz czwarty zbliży się do Słońca już 29 stycznia 2020 roku. Jako że po grudniowym przelocie obok Wenus zmieniły się parametry lotu sondy, będzie mogła ona pobić kolejne rekordy. Podczas peryhelium zbliży się ona do powierzchni Słońca na ok. 19,4 mln km, podczas gdy poprzedni rekord to 24,13 mln km.

Tego samego dnia sonda słoneczna Parker zawiesi jeszcze wyżej poprzeczkę w kwestii najszybszej prędkości osiągniętej przez pojazd będący dziełem ludzkich rąk. Poprzedni rekord z 6 listopada 2018 roku wynosi 343 181 km/h. 29 stycznia Parker Solar Probe poleci z prędkością przekraczającą 392 tys. km/h.

Więcej o: