NASA szuka astronautów po raz pierwszy od czterech lat. Wybrańcy mogą polecieć na Księżyc

NASA ogłosiła rekrutację - poszukuje chętnych, którzy zostaną astronautami i wyruszą na podbój Księżyca. Aplikacje można składać do końca marca. Kandydaci muszą być Amerykanami i mieć odpowiednie wykształcenie. Wybrańcy wezmą udział w programie Moon to Mars.

Ostatni raz NASA szukała astronautów w 2015 roku. Wtedy do programu zgłosiło się rekordowe 18,3 tys. osób. Z tego grona intensywny dwuletni trening ukończyło jedynie 11 astronautów. W związku z planowanymi nowymi misjami, Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła kolejny nabór kandydatów na astronautów. 

NASA szuka astronautów, którzy polecą na Księżyc

W poniedziałek 2 marca rozpoczął się nabór na stanowisko astronauta w NASA. Zgłoszenia można wysyłać do północy 31 marca. Jest to element przygotowań do misji Artemis, której celem jest ponowne lądowanie na Księżycu do 2024 roku. W misji ma wziąć udział pierwsza kobieta, która stanie na powierzchni Księżyca. Rekrutację można śledzić w mediach społecznościowych za pomocą hasztagu #BeAnAstronaut.

Artemis opisywana jest przez NASA jako "bliźniaczka" programu Apollo. Jak czytamy na oficjalnej stronie programu:

Naszym celem jest eksploracja Układu Słonecznego - dalsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby przygotować się do pobytu na Marsie, musimy zbadać nowe możliwości w przestrzeni kosmicznej na Księżycu.
Zobacz wideo Loty na Księżyc - od radzieckiej Łuny po Apollo 17

Od 1960 roku NASA przeszkoliła 350 astronautów, z których 48 jest obecnie aktywnych. Biorąc pod uwagę liczbę aplikacji przy ostatnim naborze, niełatwo będzie dostać się do programu Artemis. Pierwszą przeszkodą są już kryteria naboru.

Kandydaci muszą być po pierwsze obywatelami Stanów Zjednoczonych oraz posiadać skończone tzw. studia STEM (ang. Nauka, Technologia, Inżyniera, Matematyka). Ponadto chętni muszą mieć co najmniej dwuletnie doświadczenie w powiązanej z tym wykształceniem pracy o wysokiej odpowiedzialności lub udokumentowany fakt spędzenia 1000 godzin za sterami samolotu. Kandydaci będą musieli również po raz pierwszy wykonać przez internet zadanie, na które będą musieli poświęcić około 2 godzin.

NASA ma dokonać wyboru kandydatów do połowy 2021 roku. Następnie osoby te czeka dwuletni kurs, po ukończeniu którego będą mogli brać udział w przygotowaniach do misji na Księżycu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po lądowaniu na Srebrnym Globie w 2024 roku, NASA chce wysyłać tam ekspedycje raz w roku. Następnym celem jest załogowa misja na Marsa w połowie lat 30. Astronauci mogą liczyć na zarobki rzędu 104,890 -161,141 dolarów rocznie. 

Więcej o: