Na stronie internetowej nowojorskiego Uniwersytetu Cornella opublikowano pracę naukową zatytułowaną "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium" ("Hemolityna: Białko z meteorytu zawierające żelazo i lit"). Zawiera ona wyniki badań trójki naukowców - Malcolma W. McGeocha, Sergeia Diklera i Julie E. M. McGeoch. Przedmiotem ich prac badawczych był meteoryt Acfer 086, który 30 lat temu spadł na terytorium Algierii.
Hemolityna to białko o względnie prostej budowie. Składa się głównie z aminokwasu - glicyny okrytej atomami żelaza, litu i tlenu. I choć wszystkie te cząsteczki są dobrze znane naukowcom, to taka konfiguracja została stwierdzona na Ziemi pierwszy raz. Zdaniem naukowców, nie ma pewności, co do tego, czy ich obecność rzeczywiście świadczy o rozpoczęciu życia na Ziemi. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że odegrała pewną rolę w rozpoczęciu jego tworzenia.
Choć odkrycie naukowców rodzi pewne nadzieje, co do możliwości poznania początków życia na naszej planecie, nie można brać go za pewnik. Autorzy publikacji mówią zresztą o tym otwarcie. W odpowiedzi na maila portalu Space.com Julie E. M. McGeoch z Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Harvarda podziękowała za zainteresowanie pracą "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium", lecz zdecydowała się ją skomentować dopiero po tzw. "peer review".
Wspomniany proces różni się nieco od przyjętych w polskim systemie recenzji naukowych. Opiera się on na zapoznaniu się z tekstem przez anonimowych specjalistów z danej dziedziny. Wygląda zatem na to, że należy uzbroić się w cierpliwość, co do świętowania kosmicznego przełomu w nauce.