Naukowcy odkryli pozaziemskie białko. Znajdowało się w znalezionym 30 lat temu meteorycie

Pierwsze pozaziemskie białko - hemolityna - zostało odnalezione w meteorycie Acfer 086, który w 1990 r. spadł na terytorium Algierii. Składniki białka - żelazo i lit - sugerują, że podstawowe tworzywo życia na Ziemi mogło pochodzić z przestrzeni kosmicznej.

Na stronie internetowej nowojorskiego Uniwersytetu Cornella opublikowano pracę naukową zatytułowaną "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium" ("Hemolityna: Białko z meteorytu zawierające żelazo i lit"). Zawiera ona wyniki badań trójki naukowców - Malcolma W. McGeocha, Sergeia Diklera i Julie E. M. McGeoch. Przedmiotem ich prac badawczych był meteoryt Acfer 086, który 30 lat temu spadł na terytorium Algierii.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Hemolityna to białko o względnie prostej budowie. Składa się głównie z aminokwasu - glicyny okrytej atomami żelaza, litu i tlenu. I choć wszystkie te cząsteczki są dobrze znane naukowcom, to taka konfiguracja została stwierdzona na Ziemi pierwszy raz. Zdaniem naukowców, nie ma pewności, co do tego, czy ich obecność rzeczywiście świadczy o rozpoczęciu życia na Ziemi. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że odegrała pewną rolę w rozpoczęciu jego tworzenia.

Pozaziemskie białko odkryte w meteorycie. Praca naukowa nie daje jednak pewności

Choć odkrycie naukowców rodzi pewne nadzieje, co do możliwości poznania początków życia na naszej planecie, nie można brać go za pewnik. Autorzy publikacji mówią zresztą o tym otwarcie. W odpowiedzi na maila portalu Space.com Julie E. M. McGeoch z Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Harvarda podziękowała za zainteresowanie pracą "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium", lecz zdecydowała się ją skomentować dopiero po tzw. "peer review". 

Wspomniany proces różni się nieco od przyjętych w polskim systemie recenzji naukowych. Opiera się on na zapoznaniu się z tekstem przez anonimowych specjalistów z danej dziedziny. Wygląda zatem na to, że należy uzbroić się w cierpliwość, co do świętowania kosmicznego przełomu w nauce. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Naukowcy odkryli pozaziemskie białko. Znajdowało się w znalezionym 30 lat temu meteorycie
Zaloguj się
 • normalny777

  Oceniono 9 razy 9

  Informacja ciekawa, jednak sporo nieścisłości. Warto przeglądnąć oryginalny artykuł na stronie arxiv.org/pdf/2002.11688.pdf
  Dla zainteresowanych przetłumaczyłem streszczenie:
  Artykuł ten opisuje pierwsze białko odkryte w meteorycie. Polimery aminokwasów odkryte wcześniej w meteorytach Acfer 086 i Allende zostały następnie dokładnie przebadane z użyciem techniki spektroskopii masowej MALDI (MALDI MS). Wykazano obecność struktur o masie 2320 daltonów zawierających reszty glicyny i hydroksyglicyny zakończonych atomami żelaza, z dodatkowymi atomami tlenu i litu. Stosunek sygnału do szumu wynoszący 135 pozwolił na oznaczenie zawartości żelaza i litu w różnych fragmentach białka badanych metodą MALDI MS, wynik ten otrzymano analizując obfitość rzadziej spotykanych izotopów: żelaza 54 i litu 6. Analiza widma masowego izotopów związanych w każdym analizowanym fragmentem cząsteczek białka wykazała zwiększoną zawartość deuteru w stosunku do tej spotykanej na Ziemi, co potwierdza ich pozaziemskie pochodzenie oraz tym samym obecność takich cząsteczek (białka) w asteroidach z których pochodzą meteoryty klasy CV3. Cząsteczki są zakończone grupą żelazo-tlen-żelazo, które, jak wiadomo z badań tego typu grup występujących na Ziemi, są zdolne do pochłaniania fotonów i rozbijania cząsteczek wody na grupę hydroksylową i wodór.

  Tyle streszczenia, moim zdaniem zawiera więcej treści niż artykuł.... dlatego je przytoczyłem.
  Kilka uwag - MALDI MS to technika spektroskopii masowej powszechnie wykorzystywana do badań polimerów, w tym białek. W metodzie tej cząsteczki badanego polimeru przejmują energię od lasera (za pośrednictwem cząsteczek tzw. matrycy), co prowadzi do ich rozbicia na fragmenty, następnie dokładnie mierzy się z dużą dokładnością masy powstałych fragmentów. Analiza rozkładu tych mas daje wiele informacji o budowie badanego polimeru.
  W artykule piszą, że sygnał pochodzący od atomów żelaza i litu był na tyle silny, że można było również zbadać zawartość izotopów żelaza i litu, których jest mniej od tych najpowszechniej występujących. Odkryto następnie większą zawartość deuteru niż ta, spotykana na Ziemi. Ostatnia informacja jest ciekawa, gdzie specyficzne połączenia między tlenem i żelazem zdolne są do pochłaniania fotonów i rozbijania cząsteczek wody... co może mieć dosyć istotne znaczenie dla potencjalnego życia wykorzystującego energię światła.

 • sqro

  Oceniono 7 razy 3

  "Wspomniany proces różni się nieco od przyjętych w polskim systemie recenzji naukowych."
  Szanowny/Szanowna kamrak

  Nie wiem z jakiej choinki te rewelacja, ale w NAUCE takze polskiej - anonimowosc recenzji jest standardem.
  Natomiast u 'naukawcow' z jakis pedagogik, dziennikarstw itp mniemanologii byc moze kwitna takie dziwne praktyki uksztaltowane przez lesnych dziadkow, ktorzy z mentalnosci homosovieticusa sire nie otrzasneli

 • pieknyinaczej

  Oceniono 6 razy 2

  zgadzam się - wszyscy jesteśmy kosmitami - szczególnie jak patrzę na nasz parlament - tam to jest menażeria.

 • andmas

  Oceniono 8 razy 2

  Każdy myślący człowiek wie ,że życie na ziemi pochodzi z kosmosu i nie jest obwarowane cudami .

 • D B

  Oceniono 3 razy 1

  Takim kosmicznym białkiem suplementował się Superman.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 1

  U nas to cały Parlament spadł z kosmosu ...

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 0

  Wojna Światów się realizuje
  Obcy podrzucają nam 'swoje' wirusy by nas wykończyć i zasiedlić Ziemię
  mówię wam... tak jest...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX