Naukowcy odkryli pozaziemskie białko. Znajdowało się w znalezionym 30 lat temu meteorycie

Pierwsze pozaziemskie białko - hemolityna - zostało odnalezione w meteorycie Acfer 086, który w 1990 r. spadł na terytorium Algierii. Składniki białka - żelazo i lit - sugerują, że podstawowe tworzywo życia na Ziemi mogło pochodzić z przestrzeni kosmicznej.

Na stronie internetowej nowojorskiego Uniwersytetu Cornella opublikowano pracę naukową zatytułowaną "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium" ("Hemolityna: Białko z meteorytu zawierające żelazo i lit"). Zawiera ona wyniki badań trójki naukowców - Malcolma W. McGeocha, Sergeia Diklera i Julie E. M. McGeoch. Przedmiotem ich prac badawczych był meteoryt Acfer 086, który 30 lat temu spadł na terytorium Algierii.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Hemolityna to białko o względnie prostej budowie. Składa się głównie z aminokwasu - glicyny okrytej atomami żelaza, litu i tlenu. I choć wszystkie te cząsteczki są dobrze znane naukowcom, to taka konfiguracja została stwierdzona na Ziemi pierwszy raz. Zdaniem naukowców, nie ma pewności, co do tego, czy ich obecność rzeczywiście świadczy o rozpoczęciu życia na Ziemi. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że odegrała pewną rolę w rozpoczęciu jego tworzenia.

Pozaziemskie białko odkryte w meteorycie. Praca naukowa nie daje jednak pewności

Choć odkrycie naukowców rodzi pewne nadzieje, co do możliwości poznania początków życia na naszej planecie, nie można brać go za pewnik. Autorzy publikacji mówią zresztą o tym otwarcie. W odpowiedzi na maila portalu Space.com Julie E. M. McGeoch z Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Harvarda podziękowała za zainteresowanie pracą "Hemolithin: a Meteoritic Protein containing Iron and Lithium", lecz zdecydowała się ją skomentować dopiero po tzw. "peer review". 

Wspomniany proces różni się nieco od przyjętych w polskim systemie recenzji naukowych. Opiera się on na zapoznaniu się z tekstem przez anonimowych specjalistów z danej dziedziny. Wygląda zatem na to, że należy uzbroić się w cierpliwość, co do świętowania kosmicznego przełomu w nauce. 

Więcej o: