W meteorycie znaleziono najstarszy materiał na Ziemi. Gwiezdny pył jest starszy od naszej planety

Naukowcy znaleźli najstarszy stały materiał na Ziemi. Jest to gwiezdny pył z meteorytu datowany na 5,5 mld lat. To więcej niż ma Ziemia oraz Słońce.
Zobacz wideo

Sky News informuje o znalezieniu przez naukowców najstarszego materiału w formie stałej na naszej planecie. Najstarsze cząsteczki gwiezdnego pyłu uformowały się 7 mld lat temu i są pozostałościami po formowaniu się gwiazd. Cząsteczki gwiazd znalezione na meteorycie Murchison pochodzą jednak od nieco młodszych gwiazd, wciąż jednak starszych od Słońca i Ziemi. Badacze szacują, że większość cząsteczek ma 4,6 do 4,9 mld lat, ale niektóre z nich mogą mieć nawet 5,5 mld lat. Ziemia uformowała się około 4,5 mld lat temu, a Słońce ma ok. 4,6 mld lat. 

Naukowcy odkryli gwiezdny pył starszy od Ziemie na meteorycie z lat 60.

Murchison został znaleziony na Ziemi w 1969 roku, w stanie Wiktoria, w Australii. Potrzeba było jednak kilku dekad, by określić wiek jego cząsteczek. Tego zadania podjęli się badacze z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. W celu obliczenia wieku cząsteczek, naukowcy oszacowali, przez jak długi czas były one wystawione na oddziaływanie promieniowania kosmicznego. Wyniki badań naukowców opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Zgodnie z ich hipotezą, większość cząsteczek powstało w czasie intensywnego formowania się gwiazd, jeszcze przed narodzinami Układu Słonecznego. 

>>> Zobacz też: Teleskop Hubble'a znalazł najmniejsze skupiska ciemnej materii. Wykorzystał niezwykłą właściwość grawitacji

Są to najstarsze stałe materiały jakie dotąd znaleziono, co pozwoli naukowcom wyciągnąć wnioski na temat tego, jak powstawały gwiazdy w naszej galaktyce

Więcej o: