Delfiny zawiązują boysbandy. Wspólne "śpiewanie" i "tańczenie" pozwala im redukować stres

O tym, że delfiny synchronizują swoje ruchy, gdy współpracują, wiedzieliśmy od dawna. Naukowcy odkryli jednak, że podczas "tańca" zwierzęta te wydają również synchroniczne dźwięki. Robią to m.in. po to, by redukować odczuwany stres.

Zwierzęta przejawią różne stadne zachowania, gdy muszą współpracować. Część z nich, jak papugi, ma poczucie rytmu i lubi muzykę. Modrogrzbiecik ostrosterny podczas godów tańczy przygotowany układ razem ze swoimi trzema pobratymcami, co świetnie pokazuje w pierwszym odcinku serial dokumentalny "Nasza planeta". W tym samym celu swoje ruchy zgrywają świetliki. Dotąd jednak tylko człowiek przejawiał umiejętność jednoczesnej synchronizacji swoich ruchów i wydawanych dźwięków, czyli mówiąc prościej, uważaliśmy, że tylko ludzie potrafią tańczyć i śpiewać, donosi "The Guardian". Okazuje się jednak, że umiejętność te posiadają również delfiny. 

Zobacz wideo Kąpiel Władimira Putina z delfinami

Delfiny synchronizują swoje ruchy i dźwięki, by rozładować stres

Delfiny potrafią wspólnie tańczyć i organizują się w grupy, w których to robią, na dziesięciolecia. Zespół naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego oraz Uniwersytetu Australii Zachodniej postanowił zbadać, czy tak jak ludzie, delfiny potrafią też wydawać synchronicznie dźwięki. Okazało się, że rzeczywiście to robią. Jak donosi Science Daily, badacze opublikowali wyniki swoich prac w magazynie naukowym Proceeding of the Royal Society B. Dane zbierali na populacji delfinów w słynnej Zatoce Rekina w zachodniej Australii w latach 2016-2018. Grupie pod kierownictwem Stephanie King udało się znaleźć ponad 170 przypadków harmonicznego poruszania się i wydawania dźwięków przez delfiny.

Zwierzęta te wspólnie "tańczą" i "śpiewają", gdy muszą współpracować. Dotyczy to tylko samców, które w ten sposób wyrażają swoje sojusze i więzi. Dzięki tej umiejętności delfiny potrafią skutecznie współpracować w celu obrony samicy. W swojej grupie rywalizują jednak o jej zapłodnienie, co wywołuje wśród nich napięcia. Synchroniczne ruchy i dźwięki pozwalają je zmniejszać i ułatwiają kontrolę poziomu stresu.