Białe noce w Polsce. Czym są? Gdzie i kiedy będzie można jest obserwować?

Białe noce są występującym co roku zjawiskiem atmosferycznym. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, występują również w Polsce. Kiedy i gdzie najlepiej to robić?

Wpływ na pojawianie się białych nocy ma duża szerokość geograficzna (powyżej 57 stopnia N lub S). Efektowne zjawisko atmosferyczne polega na tym, że przez całą noc ma się wrażenie, że jest zmierzch, który ranem przechodzi we wschód słońca. Podczas białych nocy słońce chowa się pod horyzontem, a niebo pozostaje jasne z powodu zjawiska rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery. 

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Białe noce w Polsce. Dlaczego można je obserwować w naszym kraju?

Białe noce najlepiej widoczne są wiosną oraz latem w okolicach koła podbiegunowego. Ostatnio informowaliśmy, że zjawisko występuje również w Polsce. "Okazuje się że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego (20 czerwca 2020 23:43) Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuacje nazywamy białą nocą" - czytamy w poście Karola Wójcickiego, autora bloga "Z głową w gwiazdach". 

Białe noce. Kiedy i gdzie pojawi się to zjawisko?

Białe noce stopniowo pojawiają się w całym kraju. Co oczywiste, najwcześniejszej w północnych częściach Polski. W Trójmieście rozpoczynają się 10 maja i trwają do 2 sierpnia. To właśnie nad brzegiem Bałtyku białe noce będą najbardziej widoczne. W Warszawie zjawisko będzie występować od 19 maja do 24 lipca. Dla porównania mieszkańcy Rzeszowa doświadczają białych nocy zaledwie od 1 czerwca do 11 lipca. 

W czasie białych nocy utrudnione będą obserwacje astronomiczne, ale takie warunki sprzyjają dostrzeżeniu sztucznych satelitów oraz Obłoków Srebrzystych. 

Więcej o: