Chiny. W grobie znaleziono naczynie sprzed 2 tys. lat. W jego wnętrzu znajduje się tajemnicza ciecz

Naczynie w kształcie łabędzia niemego znaleziono w grobowcu w chińskim mieście Sanmenxia. Archeolodzy twierdzą, że mogło być własnością urzędnika niższego szczebla.

Jak podaje portal china.org.cn, naczynie zostało wykonane z brązu. Do odkrycia doszło w mieście Sanmenxia, położonym w prowincji Henan we wschodnich Chinach. W miejscu pochówku znaleziono również wykonany z brązu hełm oraz żelazne, zdobione jadeitem miecze. Wstępne badania wykazały, że grobowiec może pochodzić z przełomu dynastii Qin (221 - 207 p.n.e) i Han (202 p.n.e. - 220 n.e.) i najprawdopodobniej został w nim pochowany urzędnik niskiej rangi.

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?

Co ciekawe, wewnątrz zdobionego naczynia znaleziono trzy litry tajemniczej, żółto-brązowej cieczy. Naukowcy nie mają pojęcia, czym jest płyn. Jego próbki zostały skierowane do zbadania do laboratorium w Pekinie. 

Zhu Xiaodong, wicedyrektor instytutu archeologii i zabytków z Sanmenxii przyznał, że to pierwsze takie znalezisko w regionie. Zostało odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych przed renowacją miejscowych slumsów. 

Naczynie ma kształt łabędzia niemego

Archeolodzy poprosili o konsultację weterynarza Gao Ruyi, by ten ustalił, co przedstawia nietypowy kształt naczynia. Ruyi przyznał, że zostało ono ozdobione szyją i głową łabędzia niemego. Wskazuje na to dziób zwierzęcia, dłuższy niż u gęsi. 

Zdaniem Zhu Xiaodonga ciężko uwierzyć w to, że łabędzie nieme były znane w tym regionie w tamtym czasie. Współcześnie pojawiają się jedynie zimą (przylatują z Syberii). W dodatku to bardzo współczesna historia, ponieważ ptaki zimują w prowincji Henan dopiero od lat 80. ubiegłego wieku.

Sanmexia to bardzo ciekawe miejsce dla archeologów. Miasto znajduje się pomiędzy Xi'an i Luoyang - dwiema historycznymi stolicami Chin. W przeszłości było ważnym punktem strategicznym i komunikacyjnym.