Perseidy 2020. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd?

Perseidy 2020. Kolejna noc spadających gwiazd już za niedługo. Kulminacyjny moment przypadać będzie między 12 a 13 sierpnia. Razem z nami przygotuj się na obserwację nocnego nieba.

Perseidy 2020: jak oglądać?

Perseidy to jeden z bardziej regularnych rojów meteorów, który obserwować można co roku na przełomie lipca i sierpnia. To piękne zjawisko zwane potocznie jako "spadające gwiazdy" urzeka wszystkich obserwatorów. Pamiętajmy, że w dniu, w którym przypada maksimum roju da się zaobserwować nawet 100 spadków w ciągu godziny! Widowisko jest niesamowite, a do jego oglądania nie jest konieczny żaden specjalny sprzęt, a jedynie wiedza, kiedy i gdzie najlepiej obserwować Perseidy. Do podziwiania go najlepiej nada się obszar pozamiejski, gdzie nie ma w pobliżu dużego źródła światła, które mogłoby zakłócać widok. Kluczowa jest też pogoda: nawet w najlepszym miejscu nie dostrzeżemy nic, jeśli niebo zajdzie chmurami. Przygotowując się do podziwiania deszczu meteorów warto wyposażyć się w ciepłe ubrania i koc, gdyż najlepszą pozycją podczas obserwacji jest ta leżąca. 

Zobacz też: Perseidy 2020: kiedy będzie można podziwiać spadające gwiazdy?

Perseidy: gdzie oglądać?

Gdzie oglądać Perseidy? Jak już wspomniano wyżej, aby cieszyć się spektaklem na niebie z meteorami w roli głównej, konieczne jest odnalezienie miejsca zaciemnionego, z dala od ulicznych latarni i neonów. Do tego typu obserwacji nada się więc ogródek działkowy pod miastem lub działka rekreacyjna. Przed oglądaniem warto sprawdzić prognozę pogody. Jeśli zapowiada się spokojna bezchmurna noc, wówczas możemy nastawić się na piękne widowisko. 

Perseidy. Obserwowanie spadających gwiazd w parku przy Centrum Nauki KopernikPerseidy. Obserwowanie spadających gwiazd w parku przy Centrum Nauki Kopernik PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Perseidy 2020: kiedy oglądać?

Perseidy można zaobserwować od połowy lipca aż 24 sierpnia. Jednak najpiękniejszy widok uzyskamy w nocy, kiedy wypada maksimum zjawiska. W sierpniu 2020 kulminacyjny moment przypadać będzie między 12 a 13 sierpnia (ze środy na czwartek). Trzeba też przygotować się, że noc ta będzie nieprzespana - Perseidy dobrze widoczne są bardzo późno w nocy lub bardzo wcześnie rano.

Zanieczyszczenie świetlne, czyli co może przeszkodzić w obserwacji

W celu stworzenia najlepszych warunków oglądania deszczu meteorów, należy udać się w miejsce pozbawione, tzw. zanieczyszczeń świetlnych. Najlepsze widoki będą rozciągać się na obszarach, takich jak pola, skraj lasu czy nieoświetlone wzniesienia. Jeśli nie możesz udać się poza obszar miejski, nic straconego. W mieście także da się obserwować Perseidy, jednak trzeba wybrać się w takie miejsce, gdzie będziemy znajdować się powyżej linii latarń ulicznych i neonów, np. na dach wysokiego budynku czy inne tego rodzaju wzniesienie. 

Akomodacja oka: przyzwyczaj wzrok do mroku

Warto przed rozpoczęciem obserwacji przyzwyczaić nasz wzrok do mroku. Oko potrzebuje przynajmniej 15 minut, aby przyzwyczaić się do ciemności. Oznacza to, że podczas nocy spadających gwiazd zakazane są smartfony i inne urządzenia emitujące białe lub żółte światło. Jeśli koniecznie musisz skorzystać ze źródła światła, wówczas najlepiej wyposażyć się w latarkę z filtrem, który zabarwi je na czerwono, gdyż właśnie czerwone światło nie psuje akomodacji oka.

Jak znaleźć na niebie rój meteorów? Pomocna będzie znajomość radiantu i Google Sky Map 

Aby obserwować Perseidy musisz znać radiant roju, czyli miejsce z którego pozornie wylatują wszystkie meteory. Znajdziesz go nad północno-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Perseusza. W ustaleniu miejsca obserwacji pomocna może okazać się Google Sky Map.

Zobacz wideo NASA zaskoczona. Odkryto zaćmienia starożytnej Gwiazdy Polarnej
Więcej o: