Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach
Co to są Perseidy i skąd się biorą?
Ostatnie miesiące obfitują w piękne zjawiska astronomiczne, które można obserwować na niebie. W nocy można dostrzec niekiedy srebrzyste obłoki, kilka tygodni temu podziwiano przelot komety Neowise, a także półcieniowe zaćmienie Księżyca. W sierpniu zaś czeka nas noc spadających gwiazd, której szczyt przypadnie na połowę miesiąca.
Spadające gwiazdy - sierpień fot. Jakub Jurkowski
Za to piękne zjawisko odpowiadają Perseidy. Czym one są i skąd się biorą? Jest to jeden z rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum roju następuje co roku pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Ten rój meteorów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.
Perseidy obserwowane są od 2000 lat, a najwcześniejsze informacje o nich pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy zwyczajowo nazywane są ''łzami świętego Wawrzyńca'', gdyż swoje maksimum osiągają w okolicy 10 sierpnia, który jest obchodzony w kościele katolickim jako dzień jego męczeńskiej śmierci.
Zobacz też: Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon
Gwiazdozbiór Perseusza: to w nim leży radiant roju meteorów
Gwiazdozbiór Perseusza to jeden z większych gwiazdozbiorów nieba północnego. Zaliczany jest do grupy konstelacji jesiennych - w naszym kraju najlepiej widoczny jest w okresie jesiennym ze względu na położenie geograficzne.
Kształtem gwiazdozbiór Perseusza przypomina grecką literę π (pi). Przebiega przez niego Droga Mleczna. Bez użycia przyrządów można dostrzec na niebie około 90 gwiazd należących do niego. Najjaśniejszymi z nich są: Mirfak oraz Algol.
Co to jest meteor? Czym jest rój meteorów?
Meteor jest to świecący ślad, który zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Powstaje on po wejściu w atmosferę Ziemi meteoroidu. Na wysokości 300 km, w wyniku dużej prędkości, powietrze w pobliżu meteoroidu rozgrzewa się. Gdy osiągnie około 2 tys. °C, oderwane z powierzchni meteoroidu cząstki tworzą ogon, który składa się z cząsteczek: jonów i elektronów. Meteoroid na tym etapie zaczyna tracić masę i prędkość. Ogon spadającego obiektu staje się tymczasem widzialny z powierzchni ziemi w postaci jasnego meteoru.
Rój meteorów to z kolei zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. W jego wyniku powstaje zjawisko tzw. ''spadających gwiazd''.
Kiedy i gdzie oglądać Perseidy na niebie?
Kiedy i gdzie w tym roku będziemy w stanie oglądać Perseidy na niebie? Każdego lata są one widoczne od około połowy lipca. Szczyt ich aktywności przypada pomiędzy 9 a 14 sierpnia. Meteory podziwiać można na całym niebie, niemniej jednak najlepiej widoczne są na półkuli północnej. Najwięcej Perseidów zaobserwować można w drugiej połowie nocy i nad ranem, kiedy radiant znajduje się dość wysoko nad horyzontem.
Jak oglądać Perseidy na niebie?
Aby oglądać Perseidy na niebie nie trzeba posiadać żadnego specjalnego sprzętu, choć zaopatrzenie się w dobrej jakości lornetkę na pewno nie zaszkodzi. Trzeba nastawić się także na wczesne wstawanie, gdyż największa aktywność Perseidów ma miejsce nad ranem. Szczyt zjawiska w tym roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek), co oznacza że w ciągu godziny będzie można zobaczyć około 100 spadających gwiazd. Na obserwację najlepiej wybrać miejsca z dala od miasta, gdzie nie ma wszędobylskich świateł zakłócających widowisko.
-
Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o kontrowersyjny rurociąg. Biden zadzwonił do Trudeau
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Miliard dolarów w loterii. Trzecia najwyższa wygrana w USA w historii padła w Michigan
-
Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. "Czuję się świetnie"
- Nasza Galaktyka Droga Mleczna jest zdeformowana. To efekt zdarzenia sprzed 3 mld lat
- Ujemne stopy procentowe w Polsce? Samcik: Możemy sobie zepsuć wartość pieniądza [STUDIO BIZNES]
- Zakaz handlu. Czy 24 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?
- Globalny zakaz broni jądrowej wszedł w życie. Ale nie podpisały go ani USA, ani Rosja
- Parlament Europejski nie chce cyfrowych niewolników. "Nie" dla bycia online przez cały czas