Katastrofa w stolicy Libanu była skutkiem wybuchu 2750 ton saletry amonowej, która była przechowywana przez władze miasta w porcie. Zapłon, który doprowadził do wybuchu, miało wywołać spawanie drzwi, w celu zabezpieczenia składu przed złodziejami. Skutki eksplozji był katastrofalne, zginęło co najmniej 145 osób, kolejne 5 tys. zostało rannych, a mieszkania straciło 250 tys. osób. Zniszczone zostały budynki w promieniu kilku kilometrów od portu. Rozmiary eksplozji ciężko sobie wyobrazić, ale są one na tyle rozległe, że można je zobaczyć na zdjęciach z kosmosu.
Zdjęcia satelitarne dostarczyła platform CREODIAS.eu, jeden z pięciu europejskich systemów DIAS (Data and Information Access System), działających w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, informuje portal Urania. Fotografie wykonał satelita Sentinel 2.
Porównując zdjęcia sprzed i po wybuchu, możemy przeanalizować sytuację na miejscu zdarzenia. W pierwszym kroku porównaliśmy wizualnie dwa zdjęcia wykonane przez satelitę Sentinel-2. Pierwsze pochodzi z 24 lipca, czyli 11 dni przed eksplozją. Dostępne są jeszcze zobrazowania z dnia 3 sierpnia oraz 29 lipca, jednak występuje na nich lekkie zachmurzenie, co powoduje, że analiza porównawcza może nie być wiarygodna. Kolejne wykonane zostało 4 dni po wypadku, czyli 8 sierpnia. Zestawienie obu obrazów pozwala ocenić rozmiar strat, ale nie tylko. Wykorzystując zdjęcia wykonane z użyciem bliskiej podczerwieni (False Color), możemy zaobserwować obecność roślinności zielonej, czyli tej, która przetrwała eksplozję, oznaczonej tutaj na różowo. Pozwala to ocenić najgroźniejszy w skutkach zasięg wybuchu
- mówi Sylwia Nasiłowska, Project Manager w firmie CloudFerro, operatora Creodias.
Na poniższych zdjęciach widać zdjęcia z portu przed i po wybuchu w zakresie widzialnym.
Zdjęcie sprzed wybuchu w zakresie widzialnym fot. CREODIAS
Zdjęcie po wybuchu zakresie widzialnym fot. CREODIAS
Z kolei na następnych fotografiach wykonano zdjęcia w bliskiej podczerwieni. Na czerwono zaznaczona jest roślinność.
Roślinność (na czerwono) w Bejrucie przed wybuchem fot. CREODIAS
Roślinność (na czerwono) w Bejrucie po wybuchu fot. CREODIAS