Praczłowiek mógł hibernować. Pojawiły się dowody na poparcie tej hipotezy

Hibernacja dla gatunku ludzkiego wydaje się możliwa z punktu widzenia genetyki. Taką umiejętność mógł mieć praczłowiek. Wskazują na to nietypowe zniekształcenia, jakie wykryto w szczątkach naszych przodków.

Wiele gatunków ssaków zapada w sen zimowy, co pozwala im przetrwać zimę. Od lat pojawiały się teorie, mówiąc, że także ludzie - z genetycznego punktu widzenia - są w stanie wprowadzić się w stan hibernacji. Naukowcy szukają sposobów, by bezpiecznie wywołać taki stan i dzięki temu umożliwić np. odległe podróże kosmiczne

O możliwości wystąpienia hibernacji u człowieka mogą świadczyć odkrycia naukowców z hiszpańskiej jaskini Sima de los Huesos (Przepaść Kości). Zwyrodnienia odkryte w szczątkach znalezionych tam praludzi wskazują, że mieli oni taką umiejętność, podaje National Geographic.

Zobacz wideo Cel redukcji emisji CO2 sam się nie wykona. Potrzeba olbrzymich inwestycji

Praczłowiek mógł hibernować

Odkryte szczątki homininów liczą około 430 tys. lat, czyli są starsze przeszło 200 tys. lat niż pierwsi przedstawiciele Homo sapiens. Badali je paleoantropolodzy Antonis Bartsiokas i Juan-Luis Arsuaga, którzy odkryli nietypowe zwyrodnienia, mogące świadczyć, że ich organizmy potrafiły hibernować. Hibernacja w przypadku zwierząt, może doprowadzić do problemów zdrowotnych, jeśli zwierzę nie zapewni sobie odpowiedniej ilości tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Analogicznie to samo dotyczyłoby hibernujących praludzi.

Stonehenge Odkryto jedną z tajemnic Stonehenge. Wiadomo, skąd pozyskano skały

W szczątkach znaleziono oznaki niedoboru witaminy D, co może świadczyć, że do organizmu nie docierało wystarczająco dużo światła. Na kościach widoczne z kolei są blizny, które świadczą o miesiącach snu z niedoborem tłuszczu. Ponadto szczątki nastolatków cechują się nieregularnym, sezonowym wzrostem - dojrzewanie mogło być zatem przerywane na czas hibernacji. 

Odciski stóp Homo sapiens zastygłe w błocie na brzegu pradawnego jeziora na Półwyspie Arabskim, datowane na 120 tys. lat temu Arabia Saudyjska. Ślady stóp sprzed 120 tys. lat mogą należeć do człowieka

Wszystko to dopełnia informacja, że hominimy z jaskini Sima de los Huesos, żyły w okresie lodowcowym. Umiejętność hibernacji byłaby wiec dla nich wysoce pożądana. 

Hibernacja praludzi to jednak wciąż tylko hipoteza

Autorzy publikacji zaznaczają, jednak, że są to dopiero wstępne badania. Sami uważają, że brzmi to jak science fiction, ale umiejętność hibernacji innych ssaków wskazuje, że ludzie teoretycznie także mogli zapadać w sen zimowy. Wciąż jednak za mało wiemy o przemianach metabolicznych naszych przodków. W następnym etapie naukowcy będą starali się znaleźć dowodów na potwierdzenie swojej hipotezy, by znaleźć także odpowiedź na pytanie, jak i dlaczego utraciliśmy zdolność hibernacji. 

Więcej o: