Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyszli na spacer. NASA pokazała go na żywo

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyli w niedzielę spacer kosmiczny. Celem było przygotowanie stacji do wymiany paneli fotowoltaicznych na nowe. NASA transmitowała wydarzenie na żywo. Po raz pierwszy przy wykorzystaniu kamer w wysokiej rozdzielczości.
Zobacz wideo Spacer kosmiczny z 1 lutego 2021. Astronauci zakończyli modernizację baterii i zainstalowali kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Astronauci zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) rozpoczęli przygotowania do poważnej modernizacji stacji. Przeprowadzony w niedzielę spacer pozwoli na instalację nowych paneli fotowoltaicznych zasilających ISS.

Dwie osoby w kosmosie. NASA transmitowała spacer na żywo

W przestrzeń kosmiczną wyszła amerykańska załoga - astronautka Kate Rubins i astronauta Victor Glover, którzy przebywają na ISS w ramach Ekspedycji 64. Oboje w kosmosie spędzili 7 godzin i 4 minuty i dla obojga był to już trzeci spacer. Całość NASA transmitowała w serwisie YouTube w czasie rzeczywistym.

To też pierwszy raz, gdy amerykańska agencja wykorzystała do tego celu szerokokątne kamery wysokiej rozdzielczości. Zainstalowane były na hełmach astronautów, co pozwoliło na dokładne śledzenie wszystkich prac, które wykonano.

 

Niedzielny spacer kosmiczny był pierwszym etapem przygotowania konstrukcji do modernizacji paneli fotowoltaicznych. Astronauci przymocowali wsporniki w sąsiedztwie dwóch zestawów paneli, przygotowując je do wymiany w ramach kolejnych spacerów. 

Najstarszy z obecnie funkcjonujących zestawów paneli słonecznych został zainstalowany na ISS w 2000 roku i wciąż działa pomimo zakładanego 15-letniego okresu wykorzystania. Problem w tym, że wydajność paneli słonecznych po wielu latach eksploatacji spadła, więc aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu stacji na energię elektryczną, potrzebna jest ich wymiana.

Nowe panele, które wyniesione zostaną w kosmos przez firmę Boeing, będą też mniejsze od poprzednich ze względu na znaczny postęp technologiczny. Po modernizacji, która obejmie 6 z 8 zestawów paneli fotowoltaicznych, ich łączna moc zwiększy się ze 160 do 215 kW.

Kolejny spacer kosmiczny już za kilka dni

Ostatni spacer był już trzecim w tym roku wyjściem astronautów w przestrzeń kosmiczną. Poprzednie dwa miały miejsce 27 stycznia i 1 lutego, a wzięli w nich udział amerykańscy astronauci Michael Hopkins i Victor Glover. Następny spacer zaplanowano na 5 marca, gdy ze stacji kosmicznej ponownie wyjdzie Japończyk Soichi Noguchi i ponownie Amerykanka Kate Rubins.

Jak podaje NASA, od 1998 roku astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyli łącznie 235 spacerów kosmicznych. 180 z nich w amerykańskich, a 55 w rosyjskich skafandrach kosmicznych. Najwięcej spacerów, bo 23, odbyło się w 2007 roku.

Więcej o: