Perseverance pokonał pierwsze metry na Marsie. "Patrzysz właśnie na sam początek śladów moich kół"

Perseverance odbył swoją pierwszą jazdę na powierzchni Marsa. W ramach testu systemów łazik przejechał pierwsze 6,5 metra, co zajęło mu nieco ponad pół godziny. Zdaniem NASA, wszystkie przetestowane teraz systemy łazika działają zgodnie z założeniami.
Zobacz wideo NASA opublikowałanagranie z lądowania łazika Perserverance

Łazik Perseverance, który wylądował na Marsie w drugiej połowie lutego już niebawem na dobre rozpocznie badania powierzchni Czerwonej Planety. Na razie NASA sprawdza działanie kolejnych systemów pojazdu i wykonuje przy okazji tysiące ciekawych zdjęć.

Pierwsze metry łazika Perseverance na Marsie

Teraz agencja postanowiła przetestować również możliwość bezproblemowego poruszania się oraz skręcania kołami łazika. NASA poinformowała, że Perseverance 4 marca odbył swoją pierwszą jazdę na powierzchni Marsa. Pojazd pokonał na razie łączny dystans 6,5 metra, co zajęło mu 33 minuty.

Początkowo operatorzy misji polecili łazikowi przejechanie 4 metrów do przodu, po czym pojazd skręcił w lewo o 150 stopni i pokonał kolejne 2,5 metra. Tym samym dotarł w miejsce, na którym na pewien czas się zatrzyma.

Wykorzystując kamery zainstalowane na pokładzie łazika, inżynierowie NASA mogli dokładnie sprawdzić zarówno działanie systemu jezdnego pojazdu, jak i przeanalizować miejsce, w którym łazik pozostawał od momentu lądowania na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku. Przy okazji NASA pochwaliła się zdjęciami wykonanymi po pokonaniu przez Perseverance pierwszych metrów.

Jeśli chodzi o pojazdy kołowe na obcych planetach, niewiele jest tak znaczących pierwszych momentów, jak właśnie pierwsza jazda. To była nasza pierwsza szansa na to, aby "ruszyć z kopyta" i zabrać Perseverance na przejażdżkę. Sześciokołowy system napędowy łazika sprawdził się znakomicie i teraz jesteśmy przekonani, że jest gotowy do pracy i w ciągu najbliższych dwóch lat zabierze nas wszędzie tam, gdzie zaprowadzi nas nauka

stwierdził Anais Zarifian, inżynier odpowiedzialny za napęd łazika Perseverance z NASA JPL.

Poruszam się! Właśnie odbyłem pierwszą jazdę próbną na Marsie, pokonując około 16 stóp (5 metrów). Patrzysz właśnie na sam początek śladów moich kół. A o wiele więcej zostało mi do zrobienia

- napisano po pokonaniu pierwszych metrów na kanale łazika na Twitterze, który prowadzony jest w narracji pierwszoosobowej.

Kolejne testy systemów łazika

To kolejny bardzo istotny test sprawdzający działanie Perseverance po lądowaniu w kraterze Jezero. 2 marca NASA rozprostowała robotyczne ramię łazika o długości dwóch metrów i sprawdziła, czy porusza się w prawidłowy sposób. W przyszłości ramię będzie odpowiedzialne za wykonywanie części misji badawczych i zbieranie próbek marsjańskich skał, które zostaną następnie zabezpieczone i pozostawione dla przyszłych misji, które odwiedzą Czerwoną Planetę.

Pierwsze metry łazik również pokonał na razie wyłączenie w ramach kolejnego etapu testów, a więc sprawdzenia wszystkich systemów łazika. I choć dystans przejechany podczas tej próby może nie robić na niektórych większego wrażenia, inżynierowie agencji mówią o kroku milowym, który się właśnie dokonał. Jak tłumaczy NASA, gdy łazik na dobre rozpocznie badania powierzchni Marsa, w ciągu dnia będzie przejeżdżać przynajmniej 200 metrów.

Więcej o: